X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To była masakra". Uczestnik Grudnia' 70 o wydarzeniach w Szczecinie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 08:37
- Nigdy nie pomyślałem, że można strzelać do ludzi w plecy. W pewnym momencie usłyszałem salwę, obok mnie padł człowiek. Zaczęliśmy uciekać, słychać było tylko krzyk, płacz i jęk rannych ludzi - mówił na antenie Polskiego Radia Stanisław Wądołowski uczestnik wydarzeń Grudnia' 70 w Szczecinie. 
Strajk w stoczni im. Warskiego w Szczecinie, grudzień 1970 roku
Strajk w stoczni im. Warskiego w Szczecinie, grudzień 1970 rokuFoto: Maciej Jasiecki/IPN

Do krwawej konfrontacji między protestującymi robotnikami a władzami PRL doszło w grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga. Bezpośrednią przyczyną wybuchu społecznego niezadowolenia, a następnie strajków w Stoczni Gdańskiej im. Lenina i gdyńskiej Stoczni im. Komuny Paryskiej była ogłoszona podwyżka cen podstawowych artykułów spożywczych.


grudzień 1970 FREE 1200.jpg
Grudzień '70. Prof. Jabłoński: to niewątpliwie była zbrodnia komunistyczna

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że najtragiczniejszy był dla niego 18 grudnia. - Przed stocznią na każdej uliczce wszędzie stało wojsko i czołgi, unosił się dym gazów łzawiących.  Dyrektor stoczni krzyczał do zgromadzonych ludzi, żeby się rozeszli. W pewnym momencie usłyszałem za plecami szczęk broni. Nigdy nie pomyślałem, że można strzelać do ludzi w plecy. W pewnym momencie usłyszałem salwę, obok mnie padł człowiek. Zaczęliśmy uciekać, słychać było tylko krzyk, płacz i jęk rannych ludzi. Rannych przenosiliśmy do przychodni na drzwiach, pojawiły się karetki. To było masakra. Na terenie stoczni zabito 20-letniego chłopaka, przed zakładem zginął 16-letnik uczeń technikum okrętowego - wspominał Stanisław Wądołowski, który pracował w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego. 

Czytaj także:

Według oficjalnych danych, śmierć poniosło łącznie 45 osób, a 1165 zostało rannych. W tzw. czarny czwartek, w Gdyni zastrzelono 18 osób, a w Szczecinie - 13 (łącznie w tym mieście zginęło 16 osób); tego dnia kilkaset osób odniosło poważne obrażenia, wielu także bestialsko pobito. Symbolikę tego dnia oddaje fotografia pochodu niosącego na drzwiach ciało zabitego 18-letniego Zbigniewa Godlewskiego razem z zakrwawioną biało-czerwoną flagą.


Posłuchaj
22:04 PR24_AAC 2020_12_20-07-06-39.mp3 Stanisław Wądołowski o wydarzeniach Grudnia' 70 (Historyczne wydarzenie tygodnia)

 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Stanisław Wądołowski (uczestnik wydarzeń Grudnia' 70)
Data emisji: 20.12.2020
Godzina emisji: 07.06

PR24

Czytaj także

"To jedna z najważniejszych dat w powojennej historii Polski". Prezes IPN o Grudniu '70

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 17:05
- Grudzień '70 to jedna z najważniejszych dat w powojennej historii Polski - ocenił w czwartek w Gdyni prezes IPN Jarosław Szarek. - Komuniści czynili jednak wszystko, aby pamięć o tej zbrodni została pogrzebana wraz z jej ofiarami - dodał.
rozwiń zwiń