X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Dążyliśmy do szeroko rozumianego wyzwolenia". Jarosław Szczepański o przyczynach stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 08:03
Solidarność dążyła do takiego bardzo szeroko rozumianego wyzwolenia. Mam na myśli tutaj nie tylko suwerenność państwową, do której jeszcze było nam daleko, ale na początek na przykład wyzwolenie naszej godności - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Szczepański, działacz Solidarności internowany w czasie stanu wojennego.
Stan wojenny. Zdjęcie ilustracyjne
Stan wojenny. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Marcin Michalczyk

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, 39 lat temu, na terenie Polski wprowadzono stan wojenny. Współcześnie sądy stwierdziły już jednoznacznie, że stan wojenny wprowadzono nielegalnie nie tylko w świetle współczesnego prawa, ale także w świetle prawa PRL. Stojąca wówczas na czele państwa Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON) uznana została za zorganizowany związek przestępczy o charakterze zbrojnym.

Stan wojenny.jpg
39 lat temu wprowadzono w Polsce stan wojenny. Zobacz serwis specjalny

"Dążenie do wyzwolenia"

W audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia" o nocy wprowadzenia i pierwszych dniach stanu wojennego opowiadał Jarosław Szczepański, internowany wówczas działacz Solidarności.

Gość PR24 został zapytany o swoje internowanie. Jak wyjaśnił, powodem była oczywiście przynależność do NSZZ "Solidarność", "która dążyła do takiego bardzo szeroko rozumianego wyzwolenia". - Mam na myśli tutaj nie tylko suwerenność państwową, do której jeszcze było nam daleko, ale na początek na przykład wyzwolenie naszej godności - w takim zbiorowym, społecznym wymiarze - dodał.

Zobacz także:

"Był planowany na wiosnę"

Jarosław Szczepański przybliżył szczegóły jego internowania. Jak wspominał, decyzja o jego internowaniu w związku ze stanem wojennym ma numer 1 w skali regionu, co może wiązać się z faktem, że w czasie strajku rolników w Ustrzykach i w Rzeszowie, którego był rzecznikiem prasowym.

- W pierwszej wersji stan wojenny był planowany na wiosnę. Jak pamiętamy, była prowokacja bydgoska, gdzie został pobity m.in. Jan Rulewski. A dotyczyła problemów rolnych. To była sesja rady miejskiej w Bydgoszczy. Później miał być strajk generalny. I myślę, że gdyby wtedy doszło do strajku generalnego, najprawdopodobniej byłby wtedy wprowadzony stan wojenny - wspominał Jarosław Szczepański.

Jak wyjaśnił, wówczas do radykalnej decyzji władz nie doszło, bo między rządem a Solidarnością reprezentowaną przez Lecha Wałęsę doszło do porozumienia.

Posłuchaj
22:39 _PR24_AAC 2020_12_13-07-05-56_Szczepański.mp3 Jarosław Szczepański o wprowadzeniu stanu wojennego ("Historyczne wydarzenie tygodnia" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Jarosław Szczepański (działacz Solidarności, internowany w Stanie Wojennym)
Data emisji: 13.12.2020
Godzina emisji: 07.06

PR24/jmo

Czytaj także

39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Jak wygląda ściganie komunistycznych zbrodniarzy?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 17:00
Krwawo tłumione strajki, internowania i kuriozalne wyroki łamiące życiorysy - to krajobraz stanu wojennego, za co odpowiedzieli tylko niektórzy przestępcy. - Te znane z "Psów" sceny palenia akt to nie była fikcja. Systemowe niszczenie dokumentów służb bezpieczeństwa PRL było faktem i borykamy się z tym do dziś - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prok. Robert Janicki, tłumacząc bariery, jakie napotykają na swojej drodze śledczy, którzy chcą osądzić zbrodnie lat 1981-1983. - Materiał dowodowy jest czasem zbyt mały, by postawić kogoś przed sądem - podkreśla rzecznik Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zapal Światło Wolności". Akcja IPN w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 17:44
W związku z 39 rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego Instytut Pamięci Narodowej przygotował akcję społeczną pod hasłem "Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło wolności". By wziąć w niej udział należy o 19:30 zapalić świeczkę i ustawić ją w oknie.
rozwiń zwiń