X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

153. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. "Za cel stawiał sobie dokończenie przerwanej walki z Moskalami"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 08:15
- Przekornie mówił o sobie Litwin. Tymczasem Litwini uważali go za zdrajcę lub Polaka, który chciał im Litwę zabrać - mówił na antenie Polskiego Radia 24  szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. 153 lata temu, 5 grudnia 1867 roku w Zułowie na Wileńszczyźnie, urodził się Józef Piłsudski.
Audio
  • Jan Józef Kasprzyk o Józefie Piłsudskim (Historyczne wydarzenie tygodnia)
Jóżef Piłsudski
Jóżef PiłsudskiFoto: NAC

Jego ojciec, Józef Wincenty, komisarz Rządu Narodowego podczas powstania styczniowego, prowadził w swym majątku ożywioną działalność gospodarczą, zajmował się m.in. produkcją terpentyny, drożdży i cegieł.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Józef Piłsudski dorastał w kulcie powstania styczniowego. - W przekonaniu, że wszystko to, co będzie robił ma być kontynuacją przerwanej walki z Moskalami. Stawiał sobie za zadanie dokończenie walki przerwanej wraz z klęską tamtego zrywu niepodległościowego. Doprowadził do tego w roku 1914, ponieważ Legiony odwoływały się wprost do tradycji powstańczej - powiedział Jan Józef Kasprzyk. 


Piłsudski - zobacz serwis specjalny

Józef Piłsudski miał jedenaścioro sióstr i braci. Matka, Maria z Billewiczów, opiekowała się dziećmi, przekazując im wartości, którymi później kierowały się w życiu. To ona zaszczepiła w Ziuku, bo tak nazywano Józefa w domu rodzinnym, przywiązanie do polskiej historii i literatury, przede wszystkim romantycznej. - Przede wszystkim poezji Juliusza Słowackiego, która w drugiej połowie XIX wieku dawała Polakom ogromną siłę i motywowała do działania na przyszłość - tłumaczył Jan Józef Kasprzyk.

Posłuchaj
23:42 PR24_AAC 2020_12_06-07-05-52.mp3 Jan Józef Kasprzyk o Józefie Piłsudskim (Historyczne wydarzenie tygodnia)

Polityk i  działacz niepodległościowy, Naczelnik Państwa Polskiego, Wódz Naczelny Wojska Polskiego, pierwszy Marszałek Polski i ojciec polskiej niepodległości zmarł 12 maja 1935 roku. Jego serce, zgodnie z jego wolą , zostało złożone w grobowcu matki na cmentarzu Na Rossie w Wilnie.

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"

Prowadzący: Tadeusz Płużański 

Gość: 

Data emisji: 6.12.2020

Godzina emisji: 7.06

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kazimierz Sosnkowski. Najwierniejszy żołnierz Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 06:00
Nawet na tle niezwykle barwnej galerii wojskowych i polityków pierwszej połowy XX wieku Sosnkowski jawi się jako postać nietuzinkowa. Człowiek, który przeszedł długą drogę od szefa sztabu I Kompanii Kadrowej, poprzez organizatora Wojska Polskiego, pod Wodza Naczelnego kierował się zawsze dobrem Polski, choć krępowały go ułomności własnego charakteru. 19 listopada mija 135. rocznica urodzin generała.
rozwiń zwiń