X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Procesy polityczne w okresie PRL

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 08:00
- Na przełomie lat, począwszy od 1944 do 1989 roku, nie zmieniło się pewne myślenie o wymiarze sprawiedliwości jako o narzędziu politycznym - powiedział dr hab. Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.
Okładka książki Sądy bezprawia. Wokół pokazowych procesów politycznych organizowanych w Warszawie (19441989)
Okładka książki Sądy bezprawia. Wokół pokazowych procesów politycznych organizowanych w Warszawie (1944–1989)Foto: ipn.gov.pl

Dr hab. Patryk Pleskot jest autorem monografii zatytułowanej "Sądy bezprawia. Wokół pokazowych procesów politycznych organizowanych  w Warszawie w latach (1944-1989)”. W audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia" wskazał na różnice w procesach odbywających się na początku instalowania się władzy komunistycznej, jak i pod jej koniec.

AndrzejGwiazda.jpg
"Komuniści wiedzieli, że stoją na przegranej pozycji". Andrzej Gwiazda o rejestracji "Solidarności"

- Zmniejszył się terror państwowy i polityczny w kolejnych dziesięcioleciach, szczególnie, gdy skończył się okres stalinizmu. Mniej było również osób poddanych procesom pokazowym. Jednak nie zmienia się pewne myślenie o wymiarze sprawiedliwości jako o narzędziu politycznym - wskazał.

Posłuchaj
21:05 PR24_MPLS 2020_11_22-07-06-32.mp3 Dr hab. Patryk Pleskot o procesach politycznych w okresie PRL organizowanych w Warszawie oraz o zmianach ustrojowych po 1989 roku ("Historyczne wydarzenie tygodnia")

Między PRL a III RP

W rozmowie z Tadeuszem Płużańskim gość Polskiego Radia 24 odniósł się również do publikacji "Między PRL a III RP. Legalizm czy kontynuacja?", której jest współautorem. Zapytany o to, czy obecna Polska jest kontynuacją PRL czy może II RP, odpowiedział, że była to kontynuacja PRL do momentu przyjęcia konstytucji.

Historyk omówił również szerzej stosunek władz PRL do tzw. rządu londyńskiego oraz moment przekazania przez prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego insygniów władzy II RP Lechowi Wałęsie.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: dr hab. Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej
Data emisji: 22.11.2020
Godzina emisji: 07.06

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

B. działacz opozycji w PRL: mieliśmy do czynienia z dyktaturą w bolszewickim stylu

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 10:00
- 13 grudnia rządziła komunistyczna dyktatura, której pierwsi liderzy byli przywiezieni na sowieckich czołgach w ramach tzw. wyzwolenia, jak to do dzisiaj opowiadają działacze SLD – mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, były działacz opozycji w PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Symbol zmierzchu PRL-u". Robert Kostro o pomniku Feliksa Dzierżyńskiego w Muzeum Historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 17:35
- Moment zdemontowania pomnika Feliksa Dzierżyńskiego 17 listopada 1989 r. był ciekawy, wszyscy sądzili, że to był pomnik z brązu, zaskoczeniem było to, że się rozpadł na oczach zgromadzonej publiczności - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń