X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Bronił ludność polską nie tylko przed okupantem niemieckim". 2 listopada rocznica skazania "Łupaszki"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 07:41
- Był jednoznaczny w swoim działaniu - stwierdził historyk Patryk Kozłowski na antenie Polskiego Radia 24. Dodał, że "na Wileńszczyźnie bronił ludność polską nie tylko przed okupantem niemieckim, ale także przed partyzantką sowiecką".
Audio
  • Historyk Patryk Kozłowski o "Łupaszce" (PR24/Historyczne Wydarzenie Tygodnia)
Zygmunt Edward Szendzielarz, ps. Łupaszka, major kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej
Zygmunt Edward Szendzielarz, ps. "Łupaszka", major kawalerii Wojska Polskiego i Armii KrajowejFoto: IAR

2 listopada przypada rocznica skazania mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka", jednego z najbardziej zasłużonych dowódców pierwszej i drugiej konspiracji, dowódcę 5. Wileńskiej Brygady AK.

łupaszka1200.jpg
Zygmunt Szendzielarz - zamordowany przez bezpiekę

- Był jednoznaczny w swoim działaniu. Dzisiaj czasami mówi się, że był kontrowersyjny, wydaje mi się, że nie, wręcz odwrotnie, był jednoznaczny w swoim działaniu. Tak jak został wychowany, tak jak został nauczony, tak działał - powiedział Kozłowski.

Posłuchaj
21:54 _PR24_AAC 2020_11_01-07-07-47.mp3 Historyk Patryk Kozłowski o "Łupaszce" (PR24/Historyczne Wydarzenie Tygodnia)

"Łupaszka" został skazany przez słynnego sędziego Mieczysława Widaja. Gość audycji przypomniał historię sędziego, który przed wojną był polskim żołnierzem, potem walczył w kampanii wrześniowej, a po wojnie "tak potoczyły się jego losy, że sądził i skazywał swoich kolegów, żołnierzy Armii Krajowej z drugiej konspiracji".

Drugą ważną postacią w przebiegu procesu i skazania "Łupaszki" był "kat Mokotowa", czyli Aleksander Drej. W okresie II wojny światowej był on żołnierzem Armii Ludowej, po 1945 r. został funkcjonariuszem UB. - Był jednym z katów, którzy strzelali w tył głowy polskich bohaterów - poinformował Kozłowski.

- Tuż po wyroku ("Łupaszka") trafił do karceru - powiedział historyk. W więzieniu spędził resztę swojego życia, do wykonania na nim kary śmierci,

Historyk przekazał również, że "Łupaszka" w ostatnich dniach życia poprosił o możliwość wzięcia ślubu z Lidią Lwow ps. Lala. Naczelnik więzienia nie wyraził na to zgody.

Odnazienie zwłok i uroczysty pogrzeb "Łupaszki" Kozłowski uznał za "oczywiste zwycięstwo".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Historyczne Wydarzenie Tygodnia"
ProwadzącyTadeusz Płużański
Gość: Patryk Kozłowski (historyk)
Data emisji: 01.11.2020
Godzina emisji: 7.10

itom/PR24

Czytaj także

Józef Franczak. Ostatni z żołnierzy wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 06:00
21 października 1963 roku zginął od kul ZOMO Józef Franczak ps. Lalek, żołnierz ZWZ-AK, WiN, ostatni partyzant podziemia niepodległościowego. Po II wojnie światowej nie złożył broni, ukrywał się 18 lat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żelazny" i "Jastrząb". Braterska walka z sowieckim okupantem

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 08:10
W audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia" rozmowa o działalności niepodległościowej i losach dwóch braci, dwóch Żołnierzach Wyklętych, Edwardzie i Leonie Taraszkiewiczach, którzy operowali przede wszystkim na terenie Lubelszczyzny. Gościem Tadeusza Płużańskiego był Grzegorz Makus, historyk i znawca tematyki Żołnierzy Wyklętych z tego właśnie obszaru.
rozwiń zwiń