X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Papież godności i praw człowieka". Historyk o 42. rocznicy wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 08:01
- Przede wszystkim było to papież, który pielgrzymował. On powiedział to już w pierwszych dniach pontyfikatu, że chce być głosem tych, którzy nie mogą mówić. Ludzi z krajów komunistycznych, gdzie religia była rugowana, z krajów biednych, gdzie ludzie cierpieli - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Piotr Dmitrowicz
Piotr DmitrowiczFoto: PR24

Metropolita krakowski Karol Wojtyła 16 października 1978 roku został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II. Był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch i najmłodszym papieżem od półtora wieku.

Grzegorz Górny 663.jpg
Grzegorz Górny: Jan Paweł II to najbardziej wpływowy Polak w dziejach

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski i świata. - To był dzień przełomowy. Trudno sobie wyobrazić wydarzenia w Polsce 1980 roku bez tego, co miało miejsce w roku 1978. Świat był wtedy podzielony na dwie części. Z punktu widzenia Związku Sowieckiego to był szok - tłumaczył Piotr Dmitrowicz. 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Karol Wojtyła przede wszystkim sprzeciwiał się złu. - Ze złem walczył słowem przez całe życie. Ono kruszyło mury i zmieniało ludzi i doprowadziło de facto do rozmontowania bloku komunistycznego - powiedział historyk.

Karol Wojtyła wprowadził nowy sposób kierowania Kościołem katolickim. - Przede wszystkim było to papież, który pielgrzymował. On powiedział to już w pierwszych dniach pontyfikatu, że chce być głosem tych, którzy nie mogą mówić. Ludzi z krajów komunistycznych, gdzie religia była rugowana, z krajów biednych, gdzie ludzie cierpieli. Był papieżem godności ludzkiej i praw człowieka. Jego doświadczenie komunizmu i II wojny światowej były fundamentami - podkreślił dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. 

Posłuchaj
22:48 PR24_MPLS 2020_10_18-07-06-24.mp3 Piotr Dmitrowicz o 42. rocznicy wyboru kard. Wojtyły na na Stolicę Piotrową (Historyczne wydarzenie tygodnia) 

W trakcie pontyfikatu Jan Paweł II odwiedził 129 krajów. Beatyfikował 1340 osób i kanonizował 483, więcej niż wszyscy jego poprzednicy w okresie pięciu poprzedzających wieków.  Papież Polak zmarł 2 kwietnia 2005 roku. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Piotr Dmitrowicz (dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego) 
Data emisji: 18.10.2020
Godzina emisji: 07.07

PR24

Czytaj także

Ks. prof. Waldemar Chrostowski: wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową był absolutną niespodzianką

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 15:55
- Komuniści nie mieli powodów, by cieszyć się z wyboru Jana Pawła II, to naturalne, 16 października 1978 roku utopia świata komunistycznego zatrząsała się w posadach - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Waldemar Chrostowski, biblista (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
rozwiń zwiń