X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Początek komunizmu w Warszawie". Działania Sowietów na warszawskiej Pradze

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 07:38
- "Wyzwolenie" Pragi przez Sowietów niosło to za sobą tak naprawdę śmierć i pogardę na olbrzymią skalę. Był to początek komunizmu w Warszawie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Straszyńska, pisarka, autorka książki "Teoria Wyzwolenia. Warszawska Praga".
Audio
  • Anna Straszyńska opowiada o "wyzwoleniu" warszawskiej Pragi przez Sowietów ("Historyczne Wydarzenie Tygodnia")
Armia Czerwona
Armia CzerwonaFoto: Grisha Bruev/Shutterstock

Tematem audycji były działania Sowietów na warszawskiej Pradze od roku 1944. - Tutaj chodzi o moment, kiedy w 1944 r. wojska sowieckie hucznie ogłosiły "wyzwolenie" Pragi z rąk okupanta. Niosło to za sobą śmierć i pogardę na olbrzymią skalę - wyjaśniła rozmówczyni.

"Komunizm dla Warszawy"

IPN Warszawa Strzelecka 8 1200.jpg
Izba Pamięci w dawnej katowni NKWD i UB otwarta. Prezydent skierował specjalne przesłanie

- Kiedy Sowieci weszli na Pragę, rozpoczął się tak naprawdę komunizm dla Warszawy. Armia organizowała sobie tutaj struktury działania, więzienia czy areszty. Nie możemy podać jednak pewnej liczby, ponieważ te miejsca często nie były oznakowywane w dokumentach. Naliczyłam jednak przynajmniej 50 takich miejsc - przyznała.

- Na tak małym obszarze, jakim jest Praga Północ, wiele takich punktów znalazło się w jednym czasie. Dogorywało wówczas Powstanie Warszawskie, a Praga była niemal niezniszczona, przez co stanowiła świetny punkt lokowania - dodała.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Izba Pamięci w dawnej katowni NKWD i UB. Prezes IPN: to miejsce przemówi o historii Polski

-Od 1944 r. do dzisiejszego dnia wyjątkowym miejscem na Pradze jest ulica Strzelecka 8. To miejsce absolutnie straszne, w którym ściany wręcz krzyczą. Znajdował się tam areszt, w którym do dnia dzisiejszego zachowały się tysiące inskrypcji. Niektórzy trafiali tam na przesłuchania, które trwały po kilkadziesiąt godzin. W 2015 r. udało się wziąć w ochronę prawną tamtejsze piwnice, by utworzyć tam placówkę edukacyjną - mówiła Anna Straszyńska.


Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Anna Straszyńska
Data emisji: 05.04.2020
Godzina emisji: 07.07

PR24/pkr

Czytaj także

"Niezwykły fragment polskiej historii". Placówka edukacyjna w dawnej katowni NKWD i UB

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 07:04
28 lutego IPN w dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie otworzy nową placówkę edukacyjną. W tym celu IPN zaadaptował m.in. piwnice budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Szwagrzyk: środowiska lewicowe przypuściły atak na Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 20:36
– Ze strony środowisk lewicowych nastąpił frontalny atak na Żołnierzy Wyklętych. Kilka lat temu to zjawisko było mniejsze. Dzisiaj jest to celowe i zorganizowane działanie – mówił w Trójce prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.
rozwiń zwiń