X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Jan Żaryn: Naród, który w obliczu niebezpieczeństwa potrafi się jednoczyć

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 08:00
- Młodzi, starzy, politycy, różne grupy zawodowe. Wszyscy nagle zeszli do podziemia - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn. - Pomimo różnorodności poglądów - dodał.
Audio
  • Prof. Jan Żaryn o sile polskiego ducha (Historyczne wydarzenie tygodnia)
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan Żaryn Foto: PR24/AK

"1939 - od beztroski do tragedii", "Polska wobec zagłady", "Zaledwie wolna i niepodległa" - trzy wydawnictwa prof. Jana Żaryna, o których opowiadał w Polskim Radiu 24.

Pomnik katyń jersey city shutterstock-1200.jpg
Historyk IPN: Sowieci planując mord katyński, zdawali sobie sprawę z siły polskiej elity

"Oddolna mobilizacja Narodu"

Profesor Jan Żaryn opowiadał o tym, co chciał przedstawić w swoich publikacjach. - W "1939 - od beztroski do tragedii" prezentujemy pewien niezwykły stan: stan ludzi i narodu, który z czasów normalności, bardzo prężnie działającego państwa, przechodzą do czasów dramatycznych - wskazywał.

- Od 1 września 1939 mieliśmy do czynienia z ludobójstwem. Sąsiedzi Polaków - ludność niemiecka - mieszkająca w II RP, gotowa była wziąć udział w potwornej zbrodni na niewinnych ludziach - mówił.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, że w obliczu niebezpieczeństwa zjednoczyli się wszyscy, mimo różnic. - Młodzi, starzy, politycy, różne grupy zawodowe. Wszyscy nagle zeszli do podziemia. Niesamowita różnorodność poglądów - mówił.

- Oddolna mobilizacja Narodu, który w obliczu nieszczęścia potrafił zamienić się w społeczeństwo obywatelskie - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Jan Żaryn
Data emisji: 15.03.2020
Godzina emisji: 07.06

kstar


Czytaj także

Dr Mateusz Szpytma: historia rodziny Ulmów była szerzej nieznana. Chciałem to zmienić

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 18:40
- Intencją moją, gdy powstawało to muzeum, gdy je współtworzyłem, było to, by przedstawić tę historię, żeby ona dotarła do jak największej rzeszy ludzi, bo kwestia ratowania Żydów przez Polaków była nieznana - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN, inicjator i współtwórca Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie chcieli pozwolić na łamanie praw polskiego narodu". Historyk o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 18:32
- Żołnierze, którzy składali przysięgę w oddziałach Armii Krajowej, czuli się nią zobowiązani. Poczuwali się do walki z sowieckim okupantem. Rabunki, gwałty i zabójstwa były jego wyznacznikiem - powiedział Maciej Rosalak, historyk z "Do Rzeczy Historia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mjr Hieronim Dekutowski "Zapora". Polskę miał w sercu aż do śmierci

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 08:17
71 lat temu, 7 marca 1949 roku, w warszawskim więzieniu został zamordowany major Hieronim Dekutowski "Zapora", legendarny dowódca oddziałów partyzanckich Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na Lubelszczyźnie. W audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia" rozmowa o życiu i niepodległościowej działalności jednego z Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń