X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Sprawiedliwi". Literacka opowieść o tych, którzy nie godzili się na Rzeź Wołyńską

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 14:56
– Ukraińcy, którzy zdecydowali się pomóc Polakom, przeciwstawiali się swoim rodakom, bardzo często krewnym, płacąc za to męczeństwem. Wystarczyło, że ktoś zapłakał nad losem swoich polskich sąsiadów, by naraził się na wyrok śmierci – powiedziała Maryla Ścibor-Marchocka, autorka książki "Sprawiedliwi".
Audio
  • 22.09.19 Maryla Ścibor-Marchocka: do bestialstwa stać nawet zwykłych ludzi.
Okładka książki Sprawiedliwi
Okładka książki "Sprawiedliwi"Foto: mat. wyd.

Bohaterami książki "Sprawiedliwi" są Ukraińcy, którzy ratowali Polaków z Rzezi Wołyńskiej. Autorka podkreśliła, że jest to element upamiętnienia tego, że potrafili zaryzykować własne życie po to, by pomóc sąsiadom.

– Często mamy pretensje do Żydów, i to słuszne, że nie pamiętają o tym, ile zrobiliśmy dla nich podczas II wojny światowej. Jednak sami nie jesteśmy lepsi ponieważ zapominamy o mieszkańcach Ukrainy, dzięki którym wielu naszych rodaków ocalało z pogromów na Wołyniu. Kiedy my pomagaliśmy Żydom, przeciwstawialiśmy się wspólnemu wrogowi. Kiedy Ukraińcy pomagali, to przeciwstawiali się swoim rodakom, bardzo często krewnym, płacąc za to męczeństwem – powiedziała Maryla Ścibor-Marchocka.

Śmierć za łzy

Rozmówczyni Polskiego Radia 24 wskazała, że wystarczyło, by Ukrainiec zapłakał nad losem Polaków, nie musiał pomagać, by narazić się na wyrok śmierci.

– Brakuje mi czegoś takiego, jak podkreślanie "Sprawiedliwych Ukraińców". Gdybyśmy w 1990 roku ustanowili dla nich medal, to myślę, że dzisiaj nie mielibyśmy problemu z banderyzmem. Można powiedzieć, że jest to pewna zaległość polskiego państwa – zaznaczyła Maryla Ścibor-Marchocka.

Tragizm i heroizm zawarty w opowiadaniach  

Książka "Sprawiedliwi" nie jest publikacją stricte historyczną. Znajduje się w niej 17 opowiadań, które są literacką rekonstrukcją tego, co działo się na ziemi wołyńskiej w tragicznych dla polskiego narodu dniach.

– Relacje, które udało mi się zebrać, zostały przekształcone w opowiadania. Każde z nich posiada metryczkę mówiącą o tym, skąd pozyskano źródło historyczne. Dodatkowo jest również esej, w którym opisuję trudności i drogę wyjścia z patowej sytuacji trwającej pomiędzy Polską a Ukrainą w kwestii ekshumacji. W książce jest również indeks Sprawiedliwych, czyli 1,3 tys. imion, nazwisk i przezwisk ludzi, którzy zdecydowali się na pomoc Polakom – wyjaśniła Maryla Ścibor-Marchocka.

Co kierowało Ukraińcami, którzy mordowali Polaków? Co kierowało Ukraińcami, którzy Polaków ratowali? O tym w całej rozmowie z Marylą Ścibor-Marchocką.

Audycję "Historyczne wydarzenie tygodnia" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

--------------------------------------

Data emisji: 22.09.2019

Godzina emisji: 7:09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: gloryfikacja UPA stała się kultem państwowym

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 08:07
- Kontrowersje wokół Rzezi wołyńskiej nie są winą historyków, czy rodzin ofiar Ukraińskiej Powstańczej Armii, ale polityków, którzy od 30 lat nie potrafią znaleźć porozumienia. O Ile III Rzeczpospolita we właściwy sposób opisała i upamiętniła zbrodnie  dokonywane przez Rosjan czy Niemców, tak wokół ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach nadal jest częściowa zmowa milczenia – mówił w Polskim Radiu 24 ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Maciej Rosalak: alianci wiedzieli, że ZSRR napadnie na Polskę. Celowo to zatajono

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 11:46
Pakt Ribbentrop-Mołotow tajny był głównie dla Polaków. Amerykanie, jak i potem Wielka Brytania i Francja, dowiedzieli się o nim i wiedzieli, że Sowieci zawarli sojusz z Hitlerem i zaatakują, ale ukrywano to przed Polakami - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Rosalak, historyk.
rozwiń zwiń