X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Premier Mikołajczyk w Moskwie. Nieudana próba szukania wsparcia dla Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 09:20
– Pojechał po tzw. prośbie i nic nie wskórał. Był bardzo naiwny i uważał, że spotkanie ze Stalinem było dla niego wielkim przeżyciem. (…) Został ośmieszony – powiedział prof. Wiesław Jan Wysocki, historyk z Uniwesrytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Audio
  • 4.08.19 Prof. Wiesław Jan Wysocki: premier Mikołajczyk poleciał do Moskwy, by żebrać u Stalina.
Stanisław Mikołajczyk
Stanisław MikołajczykFoto: nac.gov.pl

Na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku Stanisław Mikołajczyk, premier rządu Rzeczypospolitej na uchodźstwie, odbywał wizytę w Moskwie, by tam, jak to określił prof. Wiesław Jan Wysocki, "żebrać u Stalina o pomoc dla powstania".

– Trzeba powiedzieć to wprost. Został ośmieszony przez przywódcę Związku Sowieckiego, który kazał rozmawiać mu z przedstawicielami Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Było to żałosne, a sam Mikołajczyk był wyjątkowo słabym politykiem mało obeznanym z polityką międzynarodową. Byłoby najwłaściwszym, gdyby nigdy nie został premierem – ocenił prof. Wiesław Jan Wysocki.    

Dyskredytacja Armii Krajowej

nac warszawa 1200.jpg
74. rocznica tzw. wyzwolenia Warszawy. Dr Mirosław Szumiło: określenie propagandowe rodem z PRL

Historyk zauważył, że wizyta była bardzo słabo przygotowana, nie wywarto odpowiedniego nacisku na Brytyjczyków, by wsparli Mikołajczyka.

– Pojechał po tzw. prośbie i nic nie wskórał. Był bardzo naiwny i uważał, że spotkanie ze Stalinem było dla niego wielkim przeżyciem. Jego wizyta nie dała żadnych nadziei na współpracę z Sowietami. Generalissimus najpierw stwierdził, że nic nie wie o wybuchu Powstania Warszawskiego, a następnie dodał, że akcję podjęli jacyś awanturnicy. Było to zupełne zdyskredytowanie Armii Krajowej jako siły zbrojnej – przypomniał gość Polskiego Radia 24.

Polityk przegrany

"Stanisław Mikołajczyk okazał się politykiem przegranym i nieodpowiednim na czas, w jakim przyszło mu być premierem” – stwierdził prof. Wiesław Jan Wysocki oceniając blisko półtoraroczne pełnienie funkcji premiera przez Mikołajczyka.  

Audycję "Historyczne wydarzenie tygodnia" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 4.08.2019

Godzina emisji: 7.09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grabież Warszawy pomiędzy 1944 a 1945 rokiem

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 19:58
– Warszawę, po zakończeniu Powstania Warszawskiego, można było określić mianem cmentarza. Polska stolica była wymarła – powiedział Marcin Ludwicki, historyk i autor książki "Płonące pustkowie. Warszawa od upadku Powstania do stycznia 1945. Relacje świadków". W audycji "Kulisy Spraw" rozmowa o niszczeniu i grabieży Warszawy pomiędzy 1944 a 1945 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Jan Żaryn: wiele osób było przeciwnych wybuchowi Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 09:40
– Dramat polegał na tym, że rozkaz o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego musiał być wydany błyskawicznie, pod presją czasu i nadchodzącej Armii Czerwonej – powiedział historyk prof. Jan Żaryn. – Gen. Tadeusz Bór-Komorowski zdawał sobie sprawę z różnicy sił między Armią Krajową a wojskiem niemieckim – dodał.
rozwiń zwiń