Egzekucja w Palmirach. Świadectwo okrucieństwa niemieckiego okupanta

2019-06-23, 07:29

Egzekucja w Palmirach. Świadectwo okrucieństwa niemieckiego okupanta
Grupa Polaków prowadzona przez niemieckich policjantów na rozstrzelanie.Foto: nac.gov.pl

Prawnicy, publicyści, przemysłowcy, ludzie ze świata sztuki, oficerowie. Łącznie 362 ofiary. 20 i 21 czerwca 1940 roku Niemcy dokonali największej i najgłośniejszej ze wszystkich egzekucji przeprowadzonych w Palmirach. W tym roku przypadła 79. rocznica tego tragicznego wydarzenia.

Posłuchaj

23.06.19 Bartłomiej Grudnik: rozstrzelani w Palmirach byli mordowani bez żadnego wskazania winy.
+
Dodaj do playlisty

Wśród więźniów Pawiaka, których rozstrzelano w podwarszawskiej miejscowości, znaleźli się m.in. Mieczysław Niedziałkowski, poseł na Sejm, Maciej Rataj, działacz ludowy oraz marszałek Sejmu RP, a także wybitny biegacz Janusz Kusociński, zdobywca złotego medalu na olimpiadzie w Los Angeles w 1932 roku.

- Można powiedzieć, że w wyniku tej zbrodni utraciliśmy cały kwiat polskiej inteligencji, warstwy, która po wojnie bardzo by się przydała i której zabrakło. Dlaczego na miejsce egzekucji wybrano Palmiry? Po pierwsze, były bardzo dobrze skomunikowane z Warszawą ze względu na znajdującą się tam składnicę amunicji. Po drugie, Niemcom zależało na tym, by całą operację zachować w tajemnicy, więc zdecydowali się przeprowadzić ją poza Warszawą - powiedział Bartłomiej Grudnik z Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry.

Niemcy w palmirskim lesie dokonali wcześniej wycinki drzew. Doły pod zbiorowe mogiły kopali członkowie oddziałów Arbeitsdienstu, stacjonujące w pobliskiej wsi Łomna lub niemiecka młodzież z Hitlerjugend. Bartłomiej Grudnik zaznaczył, że rozstrzelani byli mordowani bez żadnego wskazania winy. - Ich jedyną "winą" było to, że byli Polakami, chcieli walczyć o wolność Polski i działali przeciwko niemieckiemu okupantowi - zaznaczył.  

Po zakończeniu wojny, w 1945 roku ekshumacji miejsca zbrodni podjęły się kobiety: Stefania Siwiec, Jadwiga Boryta-Nowakowska i Zofia Rybicka. Prace ekshumacyjne w Palmirach zakończono 10 czerwca 1946. Ekshumowano 1720 zwłok, w tym 170 kobiet. Na powstałym w tym miejscu cmentarzu-pomniku znajdują się groby tych, których Niemcy zamordowali w latach 1939-1943.

Audycję "Historyczne wydarzenie tygodnia" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 23.06.2019

Godzina emisji: 7.09

Polecane

Wróć do strony głównej