X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Gen. Józef Haller. Obrońca Najjaśniejszej Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 07:42
– W postaci gen. Józefa Hallera interesuje mnie szczególnie typ patriotyzmu, jaki prezentował. Był to z jednej strony patriotyzm rodem od Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego, a z drugiej patriotyzm, który można nazwać państwowym – powiedział ks. Józef Maj, autor książki “Ostatni rycerz Polski. Rzecz o osobowości generała Józefa Hallera”.
Audio
  • 9.06.19 Ks. Józef Maj: postacią gen. Hallera interesuję się od dziecka.
Okładka książki Ostatni rycerz Polski. Rzecz o osobowości generała Józefa Hallera
Okładka książki "Ostatni rycerz Polski. Rzecz o osobowości generała Józefa Hallera"Foto: mat. pras./Bellona

Były proboszcz parafii św. Katarzyny w Warszawie zwrócił uwagę, że gen. Józef Haller, twórca i dowódca Błękitnej Armii oraz kawaler Orderów: Orła Białego i Virtuti Militari, miał szczególne podejście i umiejętność budowania dobrych relacji z żołnierzami, tworzył z nimi jedność, jak podkreślił ks. Józef Maj. Ponadto w szczególny sposób miłował ojczyznę.

– Dla niego słowa Najjaśniejsza Rzeczpospolita miały treść. Używał tego sformułowania nawet jak jeszcze nie było Polski. Dziś można go byłoby określić mianem propaństwowca. Nie chciał brać udziału w zwadach i sporach politycznych. Głosił ideę pracy dla Polski, co uważał za sprawę priorytetową. Był również wybitnym ministrem edukacji w Polskim Rządzie na Uchodźstwie. Tę funkcję pełnił w okresie drugiej wojny światowej. W Azji Mniejszej i Europie zorganizował szkoły dla kilkudziesięciu tysięcy młodych Polaków – wskazał ks. Józef Maj.

Gen. Józef Haller był jedynym polskim generałem, który walczył na trzech frontach: z Niemcami, Rosją i Austrią.

Audycję "Historyczne wydarzenie tygodnia" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 9.06.2019

Godzina emisji: 7.09

Czytaj także

Historia na dziś. Henryk Dobrzański ps. "Hubal"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 21:50
Oddział Henryka Dobrzańskiego był jedyną jednostką wojsk II Rzeczpospolitej, która nigdy się nie poddała. Kim był jego niezłomny, charyzmatyczny dowódca? Losom Hubala przyjrzeliśmy się w audycji "Historia na dziś". Gościem audycji był dr Patryk Pleskot (IPN).
rozwiń zwiń

Czytaj także

W jaki sposób zapadały wyroki śmierci na żołnierzy polskiego podziemia?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 20:09
– Wykonywano średnio 50 proc. orzeczonych wyroków. Jednak część z tych, którzy przeżyli po doświadczeniu trudnych warunków więziennych, tortur i chorób, nie wytrzymywała psychicznie i popełniała samobójstwa – powiedział dr Krzysztof Madej. W audycji "Kulisy spraw" rozmowa o funkcjonowaniu wojskowych sądów komunistycznych i wyroków śmierci, które wydawały na żołnierzy polskiego podziemia.
rozwiń zwiń