X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Gontarczyk o książce "Dalej jest noc": historia Żydów jest drugoplanowa

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 07:17
- W książce "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" historia społeczności żydowskiej jest rzeczą zupełnie drugoplanową. Jest to tekst, w którym autorzy starają się przypisać Polakom zbrodnie niemieckie i przestępstwa dokonane przez żydowską policję w czasie II wojny światowej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Gontarczyk, historyk z Biura Badań Historycznych IPN.
Audio
  • 17.03.19 Historyczne wydarzenie tygodnia. Dr Piotr Gontarczyk o książce "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski"
Dr Piotr Gontarczyk
Dr Piotr GontarczykFoto: PR24

Historia Żydów w Bochni to jedna z części książki "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" pod redakcją Jana Grabowskiego i Barbary Engelking, przedstawianej jako sztandarowe dzieło nowej "polskiej szkoły badań Holokaustu". Sięgnięto w niej po akta sprawy karnej OD-manna (skrót od Ordnungsdienst, Jüdischer Ordnungsdienst, dosł. Żydowska Służba Porządkowa, czyli żydowska policja) Samuela Frisha.

- W książce wydłubywane są z niebywałą precyzją imiona i nazwiska Polaków, którzy dopuścili się jakiś czynów wobec Żydów oraz osób, którym można by zbrodnie przypisać, ale nie ma na to twardych źródeł. Pomijane zaś są imiona i nazwiska ofiar Holocaustu oraz ich ostatnie wypowiedzi - podkreślił dr Piotr Gontarczyk. Historyk stwierdził, że "jest to poszukiwanie polskich zbrodni".

Gość programu stwierdził, że "polska szkoła badań Holokaustu" z badaniami naukowymi ma tyle wspólnego, co komunizm z demokracją. - Autorom książki polecałbym jakieś podstawowe zajęcia warsztatowe, które są na studiach historycznych. Dowiedzieliby się: jak czyta się źródła i co można z nimi zrobić, jak się pisze w języku polskim oraz jak się sporządza przypisy - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycję prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/jp

---------------------------

Data emisji: 17.03.2019

Godzina emisji: 7.09

Czytaj także

Piotr Gontarczyk zarzuca publikacji Centrum Badań nad Zagładą Żydów "naukową mistyfikację"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 17:44
Historyk Piotr Gontarczyk zarzuca publikacji "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" wydanej przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów "naukową mistyfikację". W rozmowie z PAP mówi, że opisując historię Żydów w Bochni, "zniknęła żydowska policja, wstawili polską". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Piotr Gontarczyk o publikacji "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski": wielowątkowa mistyfikacja

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 11:48
– Gdy skonfrontowałem akta archiwalne z tym, co napisali autorzy, to miało to dla mnie wymiar wręcz atomowy. Dopuszczenie się manipulacji na taką skalę to coś, co nie mieści się w głowie – powiedział dr Piotr Gontarczyk z Biura Badań Historycznych IPN. Zarzuca on manipulację naukowcom z Centrum Badań nad Zagładą Żydów – Janowi Grabowskiemu i Barbarze Engelking, pod których redakcją powstała książka "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski".
rozwiń zwiń