X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

74. rocznica tzw. "wyzwolenia Warszawy". Dr Mirosław Szumiło: określenie propagandowe rodem z PRL

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 18:15
– Rzeczywistość należy odróżnić od pewnej wersji propagandowej, którą przez lata lansowano w PRL – stwierdził dr Mirosław Szumiło z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. 17 stycznia minęła 74. rocznica tzw. "wyzwolenia Warszawy". Określenie to jest jednak coraz rzadziej używane, a coraz częściej taka interpretacja jest krytykowana.  
Audio
  • 19.01.19 Dr Mirosław Szumiło: „Określenie >>wyzwolenie Warszawy<< potrzebne było do przykrycia faktu braku pomocy sowietów dla powstańców warszawskich (…)”.
Widok ulic Warszawy w styczniu 1945 roku - zrujnowany budynek ratusza i Pałacu Blanka. Widok od strony ul. Focha
Widok ulic Warszawy w styczniu 1945 roku - zrujnowany budynek ratusza i Pałacu Blanka. Widok od strony ul. FochaFoto: nac.gov.pl

17 stycznia 1945 r., po trwających zaledwie kilka godzin walkach, do Warszawy wkroczyły wojska sowieckie, które wyparły z polskiej stolicy niemieckiego najeźdźcę. Komuniści, którzy przejęli władzę, twierdzili, że wyzwolili miasto. Jednak w opinii dr. Mirosława Szumiły był to element propagandy, który utrzymuje się również współcześnie.

– Tego dnia sowieci zajęli gruzy Warszawy. Szacuje się, że w zachodniej części mieszkało jedynie 20 tys. ludzi. Wobec tego nie było praktycznie czego wyzwalać. Miasto było wyludnione i przedstawiało jedną wielką ruinę. Poza tym Niemcy praktycznie wycofali się sami i tak naprawdę nie było o co walczyć i czego zdobywać. Zupełnie propagandowo 19 stycznia zorganizowano defiladę w al. Jerozolimskich – powiedział dr Mirosław Szumiło z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Przez cały okres PRL władze podkreślały, że 17 stycznia doszło do zdobycia i wyzwolenia Warszawy po zaciętych walkach okupionych sowiecką krwią. – Było to potrzebne do tego, by przykryć sytuację, do jakiej doszło kilka miesięcy wcześniej. Mam na myśli dramatyczną walkę Polaków w czasie Powstania Warszawskiego i bierną postawę Armii Czerwonej, która stała na wschodnim brzegu Wisły i "przyglądała" się temu, jak Niemcy dziesiątkują powstańców. Przecież Praga, jedna z dzielnic Warszawy, została wyzwolona już we wrześniu 1944 r. W PRL w ogóle nie chwalono się tym faktem – wyjaśnił dr Mirosław Szumiło.

Co działo się po 17 stycznia 1945 roku? O instalowaniu się aparatu represji w polskiej stolicy dr Mirosław Szumiło mówił w całej rozmowie.

Audycję "Historyczne Wydarzenie Tygodnia" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------

Data emisji: 19.01.2019

Godzina emisji: 16.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Akcja X oraz działania wywłaszczeniowe żołnierzy polskiego podziemia

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 17:10
Zdobycie zaopatrzenia potrzebnego oddziałom. Tak w skrócie mozna scharakteryzować akcje ekspropriacyjne, inaczej nazywane wywłaszczeniowymi, które po 1939 roku przeprowadzali żołnierze polskiego podziemia. - Ich celem było przede wszystkim pozyskanie pieniędzy, ale za późniejszym odszkodowaniem - dodał prof. Piotr Niwiński z Instytutu Pamięci Narodowej i Uniwersytetu Gdańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozstrzelanie Polaków w Górach Szwedzkich. Zapomniana zbrodnia II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 17:15
W Święto Trzech Króli – 6 stycznia 1940 roku – niemiecki okupant dokonał masowego mordu na Polakach w tzw. Górach Szwedzkich pod Warszawą. Rozstrzelanych zostało 96 osób. Niestety współcześnie wydarzenie to jest niemal zupełnie zapomniane.  
rozwiń zwiń