X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rozstrzelanie Polaków w Górach Szwedzkich. Zapomniana zbrodnia II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 17:15
W Święto Trzech Króli – 6 stycznia 1940 roku – niemiecki okupant dokonał masowego mordu na Polakach w tzw. Górach Szwedzkich pod Warszawą. Rozstrzelanych zostało 96 osób. Niestety współcześnie wydarzenie to jest niemal zupełnie zapomniane.  
Audio
  • 5.01.19 Piotr Grzybowski: „W Górach Szwedzkich 96 Polaków zostało zamordowanych w bestialski sposób (…)”.
Egzekucja Polaków przez Niemców podczas II wojny światowej w Palmirach koło Warszawy. Podobnie jak zbrodnia w tzw. Górach Szwedzkich był to element eksterminacji polskiego narodu.
Egzekucja Polaków przez Niemców podczas II wojny światowej w Palmirach koło Warszawy. Podobnie jak zbrodnia w tzw. Górach Szwedzkich był to element eksterminacji polskiego narodu.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Góry Szwedzkie znajdowały się na granicy obecnych dzielnic stolicy: Bemowa i Bielan. Dziś w miejscu piaszczystych wzgórz zlokalizowane jest lotnisko Warszawa-Babice. W 1940 roku teren ten stał się areną tragicznego wydarzenia. 6 stycznia Niemcy rozstrzelali 96 polskich obywateli.

– Zostali przywiezieni dwiema ciężarówkami. Panowała wtedy bardzo ostra zima. Siarczysty mróz dochodził do -20 stopni Celsjusza. Polaków spędzono w zagłębienia terenu i dyskretnie, bez świadków, w bestialski sposób zamordowano. Można powiedzieć, że już od maja 1940 roku Niemcy realizowali początek tzw. Akcji AB, czyli planu nadzwyczajnej eksterminacji polskiego narodu i w zasadzie nie mieli żadnych oporów co do tego, jak szeroko działać, by aresztować i unicestwiać Polaków – wyjaśnił Piotr Grzybowski, dziennikarz Radia Warszawa.

Udało się ustalić tożsamość jedynie trzech ofiar zbrodni. Piotr Grzybowski podkreślił, że wydarzenie ze stycznia 1940 roku, pomimo starań Niemców, by w jak największym stopniu je utaić, znane było okolicznej ludności. W kwietniu część mieszkańców przybyła na miejsce, by pochować pomordowanych i postawić krzyż.

– Teren nie był dokładnie zakamuflowany. Z powodu silnego mrozu, jaki panował na początku roku, Niemcy nie byli w stanie dokładnie przykryć ciał ziemią. Próbowali to uczynić przy pomocy granatów, którymi starali się rozerwać zmrożoną ziemię, ale nie do końca im się to udało. Mieszkająca w pobliżu ludność opowiedziała o zbrodni władzom powojennym i Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi. To właśnie pracownicy tej organizacji na przełomie marca i kwietnia 1947 roku przyjechali na wskazane miejsce, wydobyli ciała i przewieźli je do Palmir, gdzie zostały złożone – dodał gość Polskiego Radia 24.

Dlaczego miejsce zbrodni z 6 stycznia 1940 roku nazywano Górami Szwedzkimi? Od kiedy ta nazwa funkcjonowała wśród mieszkańców Warszawy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Piotrem Grzybowskim.

Audycję "Historyczne Wydarzenie Tygodnia" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

-----------------------------

Data emisji: 5.01.2019

Godzina emisji: 16.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szwedzkie Góry. Miejsce "wyrugowane z pamięci warszawiaków"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 07:00
W Warszawie, na granicy Bielan i Bemowa, do końca lat 40. XX wieku istniały Szwedzkie Góry. Dziś w ich miejscu zlokalizowane jest Lotnisko Warszawa-Babice. W audycji Nos Kleopatry o historii Szwedzkich Gór opowiadali dr Anna Jagodzińska z Instytutu Pamięci Narodowej i Piotr Grzybowski, historyk i publicysta, zajmujący się zbrodniami niemieckimi w latach 1939-1940. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Zarysy Pamięci” – wyjątkowy zapis relacji ofiar zbrodni nazizmu i komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 11:05
Instytut Pileckiego wydał książkę „Zarysy Pamięci”, która stanowi zbiór świadectw osób będących ofiarami i świadkami zbrodni zarówno sowieckich, jak i niemieckich podczas II wojny światowej. W publikacji zamieszczono również ilustracje wybitnych polskich grafików, ilustratorów, twórców komiksów i plakatów. Na temat wydawnictwa mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.
rozwiń zwiń