X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prok. Andrzej Witkowski: wyśmiewano mnie za ustalenia ws. śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 17:10
- Dowody, które jednoznacznie wskazują na inny przebieg zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki pojawiły się już w 2002 roku - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prokurator Andrzej Witkowski, który w swojej karierze dwukrotnie badał sprawę morderstwa kapelana "Solidarności".  W obu przypadkach, w latach 1990-1991 i 2000-2004, był odsuwany od śledztwa.
Audio
  • 27.10.18 Historyczne wydarzenie tygodnia. Prok. Andrzej Witkowski: wyśmiewano mnie za ustalenia ws. śmierci księdza Jerzego Popiełuszki
Jerzy Popiełuszko, zdjęcie archiwalne
Jerzy Popiełuszko, zdjęcie archiwalneFoto: Domena publiczna/Wikimedia Commons

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 roku, podczas powrotu z Bydgoszczy do Warszawy. Oficjalna wersja zdarzeń mówi, że funkcjonariusze brutalnie pobili księdza, po czym wrzucili go do Wisły w worku obciążonym kamieniami. Bezpośredni mordercy zostali skazani w 1985 r.: Grzegorz Piotrowski na 25 lat więzienia, Leszek Pękala na 15 lat i Waldemar Chmielewski na 14 lat. Wiceszef IV Dep. MSW płk Adam Pietruszka usłyszał wyrok 25 lat za podżeganie do zabójstwa. 

Do Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej trafiły niedawno kolejne materiały ws. tego zabójstwa. To setki stron zeznań oskarżonych i świadków, protokoły eksperymentów, okazań, wizji lokalnych, a także materiały rzeczowe, które powstały w toku śledztwa i procesów jego zabójców m.in. w Sądzie Wojewódzkim i w Prokuraturze Wojewódzkiej w Toruniu oraz w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie. Wśród dowodów rzeczowych znajduje się m.in. marynarka kierowcy księdza Popiełuszki - Waldemara Chrostowskiego, którą nosił w noc zabójstwa. Są także osobiste kalendarze księdza z odręcznymi wpisami i jego skorowidze teleadresowe. Ponadto w Archiwum IPN znalazły się odtajnione przed kilkoma miesiącami dokumenty Biura Operacyjnego Komendy Głównej Milicji Obywatelskiej.

- Byłem wyśmiewany za ustalenia mówiące o tym, że księdza Jerzego Popiełuszkę po porwaniu przejęła inna grupa funkcjonariuszy służb PRL. Już niekoniecznie podlegających pod Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, ale pod struktury Wojskowej Służby Wewnętrznej. W procesie toruńskim znajdują się też wątki wskazujące na to, że ksiądz miał być dowieziony do Kazunia i tam przetrzymywany - zauważył Andrzej Witkowski.

Prokurator stwierdził, że zabójstwo kapelana "Solidarności" i późniejszy proces oskarżonych o to funkcjonariuszy był sterowane z góry, prawdopodobnie z gabinetu Czesława Kiszczaka. Nie wykluczył też, że inne osoby będące ówcześnie na szczytach władzy mogły być w to zaangażowane. - Wszystkie zasady procesowe zostały złamane. Wpływanie na świadków, stosowanie środków farmakologicznych, nie wyznaczenie obrońców podejrzanym - wyliczał gość Polskiego Radia 24.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański

Polskie Radio 24

--------------------------------

Data emisji: 27.10.18

Godzina emisji: 16.35

Czytaj także

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - ofiara zbrodniczego systemu

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 10:00
Ks. Popiełuszko został uprowadzony i zamordowany 19 października 1984 roku w pobliżu Górska pod Toruniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe materiały w Archiwum IPN dotyczące zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 10:07
Do Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej trafiły nowe materiały ws. zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. To setki stron zeznań oskarżonych i świadków, protokoły eksperymentów, okazań, wizji lokalnych, a także materiały rzeczowe. Duchowny został zamordowany przez Służbę Bezpieczeństwa w nocy z 19 na 20 października 1984 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk IPN: odpowiedzialność za śmierć ks. Jerzego Popiełuszki ponoszą Kiszczak i Jaruzelski

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 14:54
Minęły 34 lata od porwania i morderstwa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. 19 października 1984 roku pracownicy ówczesnego MSW skatowali duchownego, a jego ciało wrzucili do Wisły we Włocławku. Na temat kulis tego wydarzenia mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Łatka z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Sumliński: ksiądz Jerzy Popiełuszko nie zginął 19 października

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 19:59
Od zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki minęły 34 lata, jednak okoliczności tej wstrząsającej zbrodni nadal budzą wątpliwości. Wątpliwa może być nawet oficjalna data śmierci księdza Jerzego - 19.10.1984. Gościem Polskiego Radia 24 był dziennikarz śledczy Wojciech Sumliński, autor książek na temat kulis mordu na księdzu Popiełuszce.
rozwiń zwiń