X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Czarnobyl". Znakomity serial o wielkiej katastrofie

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 11:11
- Serial jest przełomowy pod względem tego, jak realistycznie jest ukazywana ta tragedia. To nie jest dokument, tylko film fabularny, który niesamowicie wciąga. ZSRR był wtedy u schyłku, jednak ciągle próbował pokazać, że jest potęgą, zatem problem awarii bagatelizowano - mówił w Polskim Radiu 24 Dawid Muszyński, krytyk filmowy, redaktor naczelny portalu naekranie.pl
Audio
Kadr z filmu Czarnobyl
Kadr z filmu "Czarnobyl"Foto: HBO / mat. promocyjne

Wokół wybuchu reaktora w elektrowni atomowej na Ukrainie w 1986 roku narosło wiele mitów. Na HBO pojawił się znakomity serial fabularny, który na wielu płaszczyznach pokazuje tą gigantyczną katastrofę.

Gość audycji zwracał uwagę, że na wysoki poziom produkcji HBO wpływ miała swoboda twórców serialu w realizacji autorskiej wizji. - Przeprowadziłem wywiad z reżyserem serialu Johanem Renckiem, który powiedział, że HBO nie wchodziło mu w paradę podczas realizacji produkcji. To jeden z koronnych przykładów na to, że jeśli damy twórcy wolną rękę to dostajemy coś wyjątkowego – podkreślał  krytyk.

W serialu pokazano są różne postawy ludzi wobec tego wydarzenia. – Twórcy pokazali także pozytywnych bohaterów, walczących z systemem, chcących ostrzec i uratować jak najwięcej osób. Oglądamy walkę ludzi, którzy mają swoje ideały, i pomimo tego że dorastali w tym systemie, mówią że nie przekroczą pewnej granicy – mówił Dawid Muszyński.

26 kwietnia 1986 doszło do wybuchu reaktora nr 4 w elektrowni atomowej Czernobylskaja koło Prypeci na Ukrainie. Jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku zasiała ziarno strachu przed energią nuklearną w umysłach większości mieszkańców Europy.

W pobliżu Czarnobyla leżało 50-tysięczne miasto Prypeć. Było to miasto zasiedlone głównie przez pracowników elektrowni jądrowej im. Włodzimierza Lenina. Spokojne życie mieszkańców radykalnie zmieniło się 26 kwietnia 1986 roku. Awaria reaktora nr 4 zasiała ziarno strachu przed energią nuklearną w umysłach większości mieszkańców Europy.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Łukasz Adamski

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 15.05.2019

Godzina emisji: 22:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czarnobyl - katastrofa, której nie dało się ukryć

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 06:00
26 kwietnia 1986 doszło do wybuchu reaktora nr 4 w elektrowni atomowej Czernobylskaja koło Prypeci na Ukrainie. Jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku zasiała ziarno strachu przed energią nuklearną w umysłach większości mieszkańców Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: możliwe będą wycieczki do zakazanej strefy czarnobylskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 10:08
Białoruś otworzyła czarnobylską strefę dla turystów. Każdy, kto chce, może odwiedzić białoruskie ziemie, które uległy największemu napromieniowaniu po awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu 26 kwietnia 1986 roku.
rozwiń zwiń