more_horiz

Filmoznawczyni: odeszliśmy od obsesji wieku w filmach. Dojrzałość zaczyna być modna

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 10:10
- Wchodzimy w takie czasy, kiedy dojrzałość jest modna. Odeszliśmy od tradycji, gdzie aktorki nagminnie zmieniają swoje metryki - podkreśliła Katarzyna Wajda, filmoznawczyni z Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
Audio
  • 22.11.18 Katarzyna Wajda: dojrzałość w filmie zaczyna być modna
Robert Redford w obrazie Dżentelmenem z rewolwerem żegna się z aktorstwem
Robert Redford w obrazie "Dżentelmenem z rewolwerem" żegna się z aktorstwem Foto: youtube.com/M2 Films

Robert Redford w obrazie "Dżentelmenem z rewolwerem" żegna się właśnie z aktorstwem. Inne ikony Hollywood wyraźnie eksploatują swój wiek na ekranie, co dobitnie widać w serialu "The Kominski Method". Tematem "Wieczoru filmowego Adamskiego" była starość w kinie.

Katarzyna Wajda zauważyła, że kobiety są nadal dyskryminowane. - W przypadku mężczyzn mówimy, że oni dojrzewają na ekranie. Odnośnie kobiet raczej mówi się o starzeniu. Czekamy na dobry serial o dojrzewaniu amantek. To, że dojrzałość jest bardziej widoczna w kinie jest związane właśnie z nimi  - mówiła gość Polskiego Radia 24.

Filmoznawczyni mówiła też o różnicach pomiędzy kinem amerykańskim i europejskim. - W systemie europejskim presja urody była nieco mniejsza. Ważna rolę odegrała tradycja kina artystycznego, która wymaga innego rodzaju aktorstwa. Ciekawa aktorka jest większym komplementem niż piękna aktorka. Europejskie aktorstwo nie szufladkuje tak jak amerykańskie - zwróciła uwagę Katarzyna Wajda.

Więcej w całej audycji.

Wieczór Adamskiego prowadził Łukasz Adamski.

PR24/PR/ras

__________________________

Data emisji: 21.11.18

Godzina emisji: 22:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O. dr Michał Legan: ważne, by pięknie i mądrze opowiadać o człowieku

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 23:23
Kino chrześcijańskie przeżywa renesans. O ważnych filmach poruszających problem wiary rozmawiali O. dr Michał Legan, teolog i filmoznawca oraz Łukasz Adamski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Cyrwus: nigdy nie chciałem być aktorem popularnym

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 09:20
Piotr Cyrwus to znakomity aktor teatralny, który zagrał też epizody w filmach u takich wielkich reżyserów jak Andrzej Wajda czy Steven Spielberg. Widzowie pamiętają go jednak głównie z roli w telenoweli "Klan". Między innymi o szufladkowaniu aktorów mówił w "Wieczorze filmowym Adamskiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ślepnąc od świateł". Portret Warszawy oczami dilera narkotyków

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 11:06
Według krytyków "Ślepnąc od świateł" to najlepszy polski serial pokazujący świat gangsterów od czasu pierwszego "Pitbulla" Patryka Vegi. - Genialny serial. Tyle mogę powiedzieć. Nic nie zrobiło na mnie takiego wrażenia w ostatnim czasie - mówił Aleksander Majewski, publicysta wPolityce.pl.
rozwiń zwiń