X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jacek Saryusz-Wolski: los Ursuli von der Leyen jest w rękach PiS

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 22:27
- Polska ma bardzo silne karty. Świadczy o tym wizyta wysokiego przedstawiciela CDU u prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Opinie są takie, że wszystko wisi na poparciu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, czyli PiS i Polski - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł Jacek Saryusz-Wolski. W tym tygodniu w Brukseli ma się odbyć głosowanie nad kandydaturą Niemki Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej. 
Audio
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-WolskiFoto: PR24/J. Popławski

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 w tej sprawie wszystko jest możliwe. - Komuniści będą przeciw, zieloni też. Socjaliści są głęboko podzieleni. Za będzie głosowała Europejska Partia Ludowa. Potrzeba jest 376 głosów. To jest o włos, może przechylić się w każdą dowolną stronę. Do tego stopnia, że bez EKR nie ma rozwiązania, EKR jest języczkiem u wagi - tłumaczył Jacek Saryusz-Wolski. 

Dodał, że w zamian za poparcie dla Ursuli von der Leyen Polska byłaby zainteresowana teką "ciężkiej wagi" w KE połączoną z funkcją wiceprzewodniczącego. - Stanowiłoby to przeciwwagę dla dwóch prawdopodobnie lewicowych wiceprzewodniczących KE - Fransa Timmermansa i Margrethe Vestager - powiedział eurodeputowany PiS. 

"Wypieranie Europy Środkowo-Wschodniej"

W niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się z wysoko postawionym wysłannikiem niemieckiej partii CDU; tematem rozmów była obsada unijnych stanowisk. O spotkaniu wspomniał sam prezes PiS podczas pikniku rodzinnego w gminie Gózd. - Przepraszam, bo się spóźniłem, a tego nie wolno robić. Ale mamy - miejmy nadzieję: mały - kryzys w Unii Europejskiej i trzeba było porozmawiać z wysłannikami i dlatego nie mogłem być tutaj na czas - mówił do uczestników pikniku.

Rozmowa - jak poinformowało źródło PAP - dotyczyła umów koalicyjnych w ramach Unii Europejskiej; chodzi o wzajemne popieranie kandydatów na najważniejsze stanowiska w Brukseli. Spotkanie było konsekwencją odrzucenia kandydatury byłej premier, europoseł Beaty Szydło na stanowisko szefowej unijnej komisji ds. zatrudnienia.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Sankcje za łamanie praworządności. Socjaliści stawiają warunki Ursuli von der Leyen

Zdaniem Jacka Saryusza-Wolskiego nadszedł czas wypierania Europy Środkowo-Wschodniej z instytucji UE. - Na 21 komisji w PE wszystkie zajęła Europa Zachodnia. Jedną komisję objęła Rumunia. Dotyczy to nie tylko tych "brzydkich", którzy rządzą w Polsce i na Węgrzech, ale wszystkich. Zapada kurtyna od Bałtyku do Adriatyku - cytował gość Polskiego Radia 24 słynne słowa byłego premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla.

Podkreślił przy tym, że wygląda to na systemowe działanie. - Na pewno było porozumienie w Osace, żeby tak to rozdzielić, by żadne z czołowych stanowisk, jak dotąd zwyczaj kazał, nie przypadło Europie Środkowo-Wschodniej. Przypadkowo skład grupy z Osaki pokrywa się z grupą interesariuszy Nord Stream 2. Zgrany koncert bezpodstawnych oskarżeń wobec naszego regionu jest instrumentem, który ma służyć temu, by stawiać nas do kąta. Powody są gospodarcze i geopolityczne. Schody zaczęły się od czasu, gdy Europa Środkowo-Wschodnia przestała potakiwać - podsumował Jacek Saryusz-Wolski.

Prawo i Sprawiedliwość rozważa ponowne wystawienie kandydatury Beaty Szydło na stanowisko szefowej komisji ds. zatrudnienia.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzami audycji "Świat 24" byli Grzegorz Jankowski i Grzegorz Adamczyk.

Data emisji: 14.07

Godzina emisji: 21.06

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Madajczyk: Ursula von der Leyen jest osobą zdolną do kompromisów

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 21:35
- Ursula von der Leyen ma bardzo trudne zadanie, ponieważ parlament jest bardzo rozproszony. Trzeba mieć ofertę dla każdego i ciężko to pogodzić. Dopasowanie do danego programu oznacza siłą rzeczy konflikt z jakąś partią - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Obszerną relację z Brukseli na ten temat przedstawiła też Beata Płomecka z Polskiego Radia.
rozwiń zwiń