more_horiz

Jacek Saryusz-Wolski: stosunki polsko-amerykańskie nigdy nie były tak bliskie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 12:20
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Rozmowy dotyczyły m.in. stałej obecności amerykańskich żołnierzy w naszym kraju. Prezydent USA powiedział, że utworzenie stałych baz wojsk amerykańskich w Polsce kosztowałoby ok. 2 miliardy dolarów. "Myślę, że to mogłoby być coś przydatnego dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa naszych krajów" - przekonywał amerykański prezydent. O efektach wizyty polskiego prezydenta w USA mówił w audycji Świat 24 Jacek Saryusz-Wolski, eurodeputowany.
Audio
  • 23.09.18 Jacek Saryusz-Wolski: stosunki polsko-amerykańskie nigdy nie były tak bliskie
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-WolskiFoto: PAP/STEPHANIE LECOCQ

Współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa była głównym tematem spotkania prezydentów Polski i USA. Podczas konferencji prasowej Andrzej Duda nie krył, że przekonywał gospodarza Białego Domu do stałej obecności w Polsce wojsk amerykańskich. 

- To była bardzo ważna wizyta i zgadzam się z prezydentem Trumpem, że nigdy dotąd stosunki polsko-amerykańskie nie były tak bliskie. Fakty to potwierdzają, nigdy Stany Zjednoczone nie były tak zaangażowane w Polsce. To postęp w kierunku baz stałych w naszym kraju. Ci, którzy mówią, że brak konkretów, nie czytają umów kongresu. Polityka amerykańska rządzi się swoimi prawami - komentował Jacek Saryusz-Wolski.

Donald Trump eksponował aspekt finansowy przedsięwzięcia argumentując, że Stany Zjednoczone udzielają ochrony innym krajom co odbywa się kosztem amerykańskich podatników. Według rządu Polska jest w stanie ponieść wydatek, rzędu 2 mld dolarów.

- Artykuł 5 traktatu NATO-wskiego mówi o tym, że atak na jedno państwo, jest atakiem na wszystkie kraje sojuszu. To jest na papierze. Jeszcze lepiej jeśli, ta gwarancja będzie jeszcze miała potwierdzenie. Gdyby baza powstała, atak na Polskę byłby atakiem na Stany Zjednoczone. Pewność reakcji amerykańskiej wzrosłaby do kwadratu. To jest umocnienie tej gwarancji - mówił gość. 

Gościem audycji był również prof. Zdzisław Krasnodębski, który mówił o reakcji państw europejskich po zacieśnieniu współpracy pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. 

Więcej w całej audycji.

Świat 24 prowadzili Grzegorz JankowskiGrzegorz Adamczyk.

PR24/PAP

__________________

Data emisji: 23.09.18

Godzina emisji: 21:05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak