X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Znaczenie Polski w nowym budżecie obronnym USA

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2018 22:08
– Ustawa im. Johna McCaina uwiarygadnia amerykańską strategię obronną, która kładzie duży nacisk na konkurencję strategiczną z globalnymi graczami, takimi jak Rosja i Chiny – powiedział wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski. W magazynie „Świat 24” rozmowa o założeniach nowego budżetu obronnego USA i znaczeniu, jakie może mieć on dla Polski.
Audio
  • 26.08.18 Tomasz Szatkowski: „Zarówno potencjał militarny, jak i położenie Polski są dla Amerykanów bardzo interesujące (…)”.
Prezydent Donald Trump podpisuje budżet obronny USA na 2019 rok.
Prezydent Donald Trump podpisuje budżet obronny USA na 2019 rok.Foto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Prezydent Donald Trump podpisał niedawno plan przyszłorocznych wydatków obronnych Stanów Zjednoczonych na kwotę ponad 700 miliardów dolarów. W ustawie jest między innymi zapis o zbadaniu celowości zlokalizowania w Polsce stałej bazy wojsk amerykańskich. Tomasz Szatkowski podkreślił, że nasz kraj, w planach strategicznych USA, ma odgrywać znaczącą rolę.

– Zapisy w budżecie zakładają również zwiększenie możliwości wojsk USA do odstraszania i szybkiej reakcji na działania potencjalnych wrogów. W tym drugim aspekcie wyróżnia się m.in. zdolność do współdziałania z sojusznikami. Polska natomiast jest jednym z krajów, które zajmują ważne miejsce wśród krajów sprzymierzonych ze Stanami Zjednoczonymi. Amerykanie biorą pod uwagę nasz potencjał oraz położenie geograficzne – zaznaczył wiceminister.     

Nowy budżet, oprócz założeń budżetu obronnego Stanów Zjednoczonych na 2019 rok, w przypadku Polski, zawiera listę uwarunkowań, które mają zostać spełnione, by w naszym kraju została założona stała baza wojsk amerykańskich.

– Kongres USA poprosił sekretarza obrony i sekretarza stanu o przedstawienie do marca 2019 roku raportu na temat celowości stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce. W dalszym ciągu prowadzimy rozmowy z naszymi sojusznikami z USA. Członkowie Kongresu mają świadomość, że tego typu ruch byłby zgodny z amerykańskimi interesami, ale to wszystko nie obyłoby się bez naszej aktywności. Planowane jest umieszczenie od dziesięciu do kilkunastu tysięcy żołnierzy. Taka liczba wojska, przy odpowiedniej konfiguracji, pozwala na odpowiednią reakcję – dodał Tomasz Szatkowski.

Ponadto gościem audycji był również Michał Kuź, ekspert ds. międzynarodowych z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i Uczelni Łazarskiego, który wyraził swoje zdanie na temat idei Trójmorza.

Magazyn „Świat 24” prowadzili Grzegorz Jankowski i Grzegorz Adamczyk.

Polskie Radio 24/db

------------------------

Data emisji: 26.08.18

Godzina emisji: 21:06

Czytaj także

Geopolityka Waszyngtonu i Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2018 22:06
– Donald Trump, zgodnie ze swoim hasłem, że chce uczynić Stany Zjednoczone wielkimi. Nie idzie w kierunku izolacjonizmu, ale chce zwiększyć rolę USA na świecie pod względem gospodarczym, jak i polityczno-militarnym – ocenił europoseł Ryszard Czarnecki. W magazynie „Świat 24” echa helsińskiego spotkania Donalda Trumpa z Władimirem Putinem i rozmowa o decyzjach podejmowanych przez amerykańskiego prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izba Reprezentantów: 761 mld dolarów na obronę w USA. Wydatki odpowiedzią na zagrożenie z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 09:28
Izba Reprezentantów zaaprobowała ustawę o budżecie obronnym USA w wysokości 761 miliardów dolarów. Ustawa ta przewiduje zwiększenie wydatków na działania mające być odpowiedzią na zagrożenia ze strony Kremla. Zawiera także listę uwarunkowań decyzji o rozmieszczeniu na stałe grupy bojowej wojsk USA w Polsce.
rozwiń zwiń