X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Geopolityka Waszyngtonu i Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2018 22:06
– Donald Trump, zgodnie ze swoim hasłem, że chce uczynić Stany Zjednoczone wielkimi. Nie idzie w kierunku izolacjonizmu, ale chce zwiększyć rolę USA na świecie pod względem gospodarczym, jak i polityczno-militarnym – ocenił europoseł Ryszard Czarnecki. W magazynie „Świat 24” echa helsińskiego spotkania Donalda Trumpa z Władimirem Putinem i rozmowa o decyzjach podejmowanych przez amerykańskiego prezydenta.
Audio
  • 22.07.18 Agnieszka Romaszewska: „To Chiny, a nie USA, są realnym zagrożeniem dla Rosji (…)”.
Donald Trump i Władimir Putin w czasie konferencji prasowej na szczycie w Helsinkach.
Donald Trump i Władimir Putin w czasie konferencji prasowej na szczycie w Helsinkach.Foto: PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

Ryszard Czarnecki zwrócił uwagę na dużą konsekwencję Donalda Trumpa w jego poczynaniach. Jest w tym wspierany przez amerykańskie lobby gospodarcze i militarne, które odgrywają olbrzymią rolę w amerykańskiej polityce. Zauważalna jest również zmiana stosunku Trumpa wobec Europy.

– Z polskiego punktu widzenia jest to bardzo korzystne. Dla Baracka Obamy pośrednikiem w rozmowach dotyczących sytuacji na naszym kontynencie były Niemcy. Po wypowiedziach, jakich udzielał w ostatnim czasie Donald Trump, uległo to najprawdopodobniej zmianie. Obecny prezydent USA woli kontaktować się z poszczególnymi krajami na zasadzie bilateralnej. To wielka szansa dla Polski. Nasz rząd, niczym dobry surfer, potrafił skorzystać z dobrej fali i po Brexicie stał się dla Donalda Trumpa głównym partnerem w jego myśleniu o Europie. Niemców bardzo to drażni – podkreślił eurodeputowany.

Dziennikarka Agnieszka Romaszewska zauważyła, że Władimir Putin, podobnie jak Donald Trump wzmacniający pozycję Stanów Zjednoczonych, chce odbudować potęgę Rosji. Zdaniem rozmówczyni Polskiego Radia 24 jest to jeden z jego podstawowych celów politycznych. Dąży do tego na rozmaite sposoby.

– Problemem jest to, że Rosja nie jest już tak silna, jak by chciała. Jednak ambicje Putina nie zmieniają się z tego powodu. Z punktu widzenia geopolitycznego propaganda kremlowska rozbiega się z realiami, gdyż to Chiny, a nie USA, są rzeczywistym zagrożeniem dla Rosji. Jest to jedyna potęga, która w tej chwili jest w stanie zagrozić Putinowi - zaznaczyła.

W audycji również relacje korespondentów Polskiego Radia w Waszyngtonie i Moskwie – Marka Wałkuskiego i Macieja Jastrzębskiego.

Magazyn „Świat 24” prowadził Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

Data emisji: 22.07.2018

Godzina emisji: 21:06

Czytaj także

Spotkanie Trump-Putin. "To lekka legitymizacja rosyjskiej polityki na Ukrainie"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2018 13:59
Prezydent Stanów Zjednoczonych w niedzielę wieczorem przyleci do Finlandii. W poniedziałek w Helsinkach zaplanowane jest spotkanie Donalda Trumpa z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Jednodniowy szczyt Stany Zjednoczone-Rosja wzbudza ogromne kontrowersje w Europie. Scenariusz spotkania obu polityków spróbował nakreślić w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Gruncie Rzeczy: Obawy po spotkaniu Trump-Putin

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 20:39
- To wygląda tak, jakby Władimir Putin miał jakieś materiały na Donalda Trumpa. Prezydent Rosji mógł podczas spotkania "w cztery oczy" o tym powiedzieć amerykańskiemu przywódcy - oceniał w audycji W Gruncie Rzeczy płk Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: spotkanie Trump-Putin nie przyniosło odpowiedzi na kluczowe pytania

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 14:00
- Pojawiają się domniemania, że doszło do jakiegoś układu, czyli zachowania reżymu Assada w Syrii, ograniczenie wpływów Iranu oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa Izraela i zaangażowanie go w kwestie syryjskie – mówił gość audycji "W samo południe" Michał Kacewicz, dziennikarz Biełsatu.
rozwiń zwiń