Kazimierz Pułaski jako obrońca Jasnej Góry. Nowa książka Wojciecha Kudyby

2021-11-22, 11:00

Kazimierz Pułaski jako obrońca Jasnej Góry. Nowa książka Wojciecha Kudyby
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/konradkerker

- Szwedzi nie szturmowali Jasnej Góry, toczył się tylko ostrzał armatni, trwały też negocjacje - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Kudyba, autor książki "Pułascy. Non alius regit T.2". - Prawdziwy szturm na Jasną Górę miał miejsce w czasie obrony prowadzonej przez Pułaskiego - podkreślił. 

Gość PR24 przypomina, że w dziejach polskich istniała także druga obrona Częstochowy. Pierwsza została uwieczniona w książce Henryka Sienkiewicza "Potop", drugą piórem uwiecznił Wojciech Kudyba. - Sienkiewicz stworzył wielki mit obrony Częstochowy, moja narracja o tej obronie jest minimalna, w pewnym sensie mikroskopijna, ale jednak chciałem upomnieć się o proporcję między tymi wydarzeniami - mówił pisarz.

Podkreślił, że obrona Częstochowy prowadzona przez Kazimierza Pułaskiego była dużo bardziej spektakularna z punktu widzenia wojskowego. Jeśli bowiem za czasów przeora Augustyna Kordeckiego "szturmujących wojaków" było około tysiąca, a samych Szwedów tylko około setki, to w drugiej połowie XVIII w. żołnierzy z potężnymi armatami było cztery tysiące.

Powiązany Artykuł

majakowski 1200 forum.jpg
Prof. Rutkowski: agresywna i antypolska twórczość Majakowskiego jest u nas nieznana

"Szwedzi nie mieli wielkich dział"

- Od razu nasuwa się obraz wielkiej kolubryny, to jest jednak pewna fantazja, historyczny anachronizm, takich bowiem wielkich dział Szwedzi nie mieli. Za czasów Pułaskiego natomiast wielkim sukcesem było właśnie zlikwidowanie jednej takiej wielkiej armaty i zagwożdżenie kilku innych. Ostrzał armatni ze strony wojsk rosyjskich był silniejszy. Szwedzi nie szturmowali Jasnej Góry, toczył się ostrzał armatni i negocjacje, prawdziwy szturm miał miejsce w czasie obrony prowadzonej przez Kazimierza Pułaskiego - mówił gość audycji.

Wojciech Kudyba w zakrojonym na dwa tomy eposie "Pułascy", kreśląc losy słynnego rodu patriotów, opowiada nie tylko o konfederacji barskiej i politycznych "gierkach" carycy, ale przede wszystkim o różnych postawach wobec groźby utraty suwerenności Polski i jej rozmycia się w monarchistycznej Europie. Tom pierwszy opowiada o wypadkach z lat 1767–1769 (m.in. sejm repninowski, Berdyczów, Okopy Świętej Trójcy). Tom drugi opowiada o obronie Częstochowy (1668–1672), porwaniu Stanisława Augusta (1771), o odium królobójcy, które spadło na Pułaskiego, oraz o jego walce o niepodległość USA pod hasłem "Non alius regit. Unita virtus fortior" (Niech obcy nie rządzi. Zjednoczone męstwo silniejsze), z tragicznym grand finale - bitwą pod Savannah (1779).


Posłuchaj

W. Kudyba o książce "Pułascy. Non alius regit T.2" ("Poczytnik") 22:15
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert

Gość: Wojciech Kudyba, autor książki "Pułascy. Non alius regit T.2"

Data emisji: 21.11.2021

Godzina: 22:06 

Polecane

Wróć do strony głównej