X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kazimierz Pułaski jako obrońca Jasnej Góry. Nowa książka Wojciecha Kudyby

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 11:00
- Szwedzi nie szturmowali Jasnej Góry, toczył się tylko ostrzał armatni, trwały też negocjacje - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Kudyba, autor książki "Pułascy. Non alius regit T.2". - Prawdziwy szturm na Jasną Górę miał miejsce w czasie obrony prowadzonej przez Pułaskiego - podkreślił. 
Kazimierz Pułaski jako obrońca Jasnej Góry. Nowa książka Wojciecha Kudyby
Kazimierz Pułaski jako obrońca Jasnej Góry. Nowa książka Wojciecha KudybyFoto: shutterstock.com/konradkerker

Gość PR24 przypomina, że w dziejach polskich istniała także druga obrona Częstochowy. Pierwsza została uwieczniona w książce Henryka Sienkiewicza "Potop", drugą piórem uwiecznił Wojciech Kudyba. - Sienkiewicz stworzył wielki mit obrony Częstochowy, moja narracja o tej obronie jest minimalna, w pewnym sensie mikroskopijna, ale jednak chciałem upomnieć się o proporcję między tymi wydarzeniami - mówił pisarz.

Podkreślił, że obrona Częstochowy prowadzona przez Kazimierza Pułaskiego była dużo bardziej spektakularna z punktu widzenia wojskowego. Jeśli bowiem za czasów przeora Augustyna Kordeckiego "szturmujących wojaków" było około tysiąca, a samych Szwedów tylko około setki, to w drugiej połowie XVIII w. żołnierzy z potężnymi armatami było cztery tysiące.

majakowski 1200 forum.jpg
Prof. Rutkowski: agresywna i antypolska twórczość Majakowskiego jest u nas nieznana

"Szwedzi nie mieli wielkich dział"

- Od razu nasuwa się obraz wielkiej kolubryny, to jest jednak pewna fantazja, historyczny anachronizm, takich bowiem wielkich dział Szwedzi nie mieli. Za czasów Pułaskiego natomiast wielkim sukcesem było właśnie zlikwidowanie jednej takiej wielkiej armaty i zagwożdżenie kilku innych. Ostrzał armatni ze strony wojsk rosyjskich był silniejszy. Szwedzi nie szturmowali Jasnej Góry, toczył się ostrzał armatni i negocjacje, prawdziwy szturm miał miejsce w czasie obrony prowadzonej przez Kazimierza Pułaskiego - mówił gość audycji.

Wojciech Kudyba w zakrojonym na dwa tomy eposie "Pułascy", kreśląc losy słynnego rodu patriotów, opowiada nie tylko o konfederacji barskiej i politycznych "gierkach" carycy, ale przede wszystkim o różnych postawach wobec groźby utraty suwerenności Polski i jej rozmycia się w monarchistycznej Europie. Tom pierwszy opowiada o wypadkach z lat 1767–1769 (m.in. sejm repninowski, Berdyczów, Okopy Świętej Trójcy). Tom drugi opowiada o obronie Częstochowy (1668–1672), porwaniu Stanisława Augusta (1771), o odium królobójcy, które spadło na Pułaskiego, oraz o jego walce o niepodległość USA pod hasłem "Non alius regit. Unita virtus fortior" (Niech obcy nie rządzi. Zjednoczone męstwo silniejsze), z tragicznym grand finale - bitwą pod Savannah (1779).


Posłuchaj
22:15 PR24_mp3 2021_11_21-22-06-05.mp3 W. Kudyba o książce "Pułascy. Non alius regit T.2" ("Poczytnik")

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert

Gość: Wojciech Kudyba, autor książki "Pułascy. Non alius regit T.2"

Data emisji: 21.11.2021

Godzina: 22:06 

Czytaj także

Igo Sym, aktor wymazany z pamięci. Marek Teler: nie chciano widzieć w nim Polaka

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 15:20
- Nie chciano widzieć go w panteonie ludzi zasłużonych dla polskiej kultury, nie chciano też widzieć w nim Polaka - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Teler, autor książki "Upadły amant. Historia Igo Syma".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królikowska-Avis o swojej książce: dziś pytamy, czy zwyciężą wartości z dekalogu czy z rewolucji francuskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 14:55
- Pomyślałam sobie, że skoro los mi dał taką szansę, aby obserwować z bliska te wszystkie wolty, które wykonał Zachód w sferze wartości, potem w sferze obyczajów, to jest szansa, żeby to spisać i postawić pewne pytania, a także pokusić się o pewne odpowiedzi - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Królikowska-Avis, dziennikarka, o swojej książce "Cywilizacja Zachodu na rozdrożach wartości".
rozwiń zwiń