X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wszystkie swoje twarze mieścił w jednej osobowości". Dr Michał Przeperski o Mieczysławie Rakowskim

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 11:11
- Nie wydaje mi się, by Mieczysław Rakowski był postacią, w której było jakieś fundamentalne pęknięcie, raczej on sam czuł się postacią integralną - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Przeperski.
Dekoracja na IX Zjazd PZPR
Dekoracja na IX Zjazd PZPRFoto: NAC

Tematem audycji była książka pt. "Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna", której autorem jest dr Michał Przeperski. Jak powiedział w PR24, w książce stroni od ocen bohatera jako polityka. Dodał też, że stawiał sobie inne cele, starał się raczej zrozumieć drogę i wybory Mieczysława F. Rakowskiego. Zauważył jednocześnie, że był on człowiekiem, który wszystkie swoje twarze mieścił w jednej osobowości.

Mieczysław Franciszek Rakowski to ostatni I sekretarz KC PZPR (1989–1990), premier (1988–1989), wicepremier (1981–1985) oraz wicemarszałek Sejmu PRL (1985–1988), współtwórca i wieloletni redaktor naczelny tygodnika "Polityka" (1958–1982). Długotrwała kariera polityczna oraz nimb "liberała" czynią z niego jedną z najbardziej interesujących postaci w dziejach PRL.

1200, książka, obrazek ilustracyjny, shutterstock.jpg
Tadeusz Zysk o "Nawiedzonym Zamczysku" Jana Łady: byłem po prostu oczarowany

"Rakowski był różny"

Wychowany na kujawskiej wsi, wchodził w dorosłość w czasie wojny i zaraz po jej zakończeniu. Był "self-made manem PRL", lecz jego fryzury (i nuworyszostwo) zostały obśmiane przez Leopolda Tyrmanda. Jednocześnie konsekwentnie próbował racjonalizować ustrój i piąć się po szczeblach kariery. Im bardziej cenili go towarzysze partyjni, tym bardziej oddalał się od niegdyś bliskich mu salonów towarzyskich Warszawy.

- Rakowskim zajmowałem się długi czas i zauważyłem, że był on różny w rozmaitych swoich odsłonach. Kiedy bowiem zbliżał się do czterdziestki, był człowiekiem ambitnym, takim, z którym być może warto by było nawiązać jakąś rozmowę. Dwadzieścia lat później, w realiach stanu wojennego, nie była to już osoba, z którą porozmawiałoby się przyjemnie, a być może w ogóle by do rozmowy nie doszło, ponieważ Rakowski by ją zakrzyczał w swoim charakterystycznym stylu - powiedział dr Michał Przeperski.

Książka pt. "Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna" to próba bilansu skomplikowanego życiorysu politycznego. Mieczysław Franciszek Rakowski jest pierwszym przywódcą PZPR, który doczekał się całościowej biografii naukowej. Publikacja powstała w ramach centralnego projektu badawczego IPN "Ruch komunistyczny i aparat władzy 1917–1990".


Posłuchaj
23:23 PR24_mp3 2021_09_26-22-06-01.mp3 Dr M. Przeperski o M. Rakowskim i czasach PRL ("Poczytnik")

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: dr Michał Przeperski

Data emisji: 26.09.2021

Godzina: 22:06  

Czytaj także

Prof. Jerzy Eisler o wydarzeniach z Czerwca '56 i '76: walka o godność i prawo

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 15:20
- Czerwiec '56 i Czerwiec '76 to dwie z erupcji, buntów społecznych, form sprzeciwu -  powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jerzy Eisler, historyk. To jedne z "miesięcy" w latach PRL, które, jak mówił, były elementem "jednego i tego samego kryzysu dyktatorskiej, niesuwerennej władzy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Okopach powstanie Muzeum ks. Popiełuszki. "To postać o znaczeniu ogólnym"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 17:10
- W perspektywie tylu dziesięcioleci, które upłynęły od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, paradoksalnie wiele rzeczy można pokazać na nowo - powiedział dr Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
rozwiń zwiń