X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zdrada i bohaterstwo zamknięte w losach jednego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 12:05
Andrzej Nowak-Arczewski, autor książki "Przykosa. Bohater z AK - zdrajca z UB. Śledztwo śladami Redera" w swojej książce starał się dociec, dlaczego drugowojenny bohater ziemi świętokrzyskiej funkcjonował po II wojnie światowej jako zdrajca wydający na śmierć swoich najbliższych współpracowników.
Okładka książki Przykosa. Bohater z AK - zdrajca z UB. Śledztwo śladami Redera Andrzeja Nowak-Arczewskiego
Okładka książki "Przykosa. Bohater z AK - zdrajca z UB. Śledztwo śladami Redera" Andrzeja Nowak-ArczewskiegoFoto: znak.com.pl

Autor w swojej najnowszej książce opisuje negatywnego bohatera. Dionizy Mędrzycki to czarny charakter świętokrzyskiej powojennej partyzantki. W pamięci lokalnej społeczności przez wiele lat funkcjonował on jednak jako bohater.

palmiry cmentarz w palmirach free shutt 1200 .jpg
"Przedstawić tragedię od strony ofiar". Mariusz Nowik o swojej książce o Palmirach

- Dionizy Mędrzycki był wymieniany jako bohater podczas spotkań i uroczystości patriotycznych. Tak też jest przedstawiany we wszystkich publikacjach dotyczących ruchu oporu na ziemi kieleckiej i radomskiej - powiedział Andrzej Nowak-Arczewski. Przytoczył również opracowania historyczne, w których Mędrzycki występował jako postać wybitna i pozytywna.

Posłuchaj
21:49 PR24_mp3 2021_09_12-22-07-30.mp3 Dionizy Mędrzycki - bohater i zdrajca w jednej osobie (Poczytnik/Polskie Radio 24)

Pod pseudonimem "Reder" został zapamiętany jako bohater konspiracji i żołnierz Armii Krajowej, który po wojnie aktywnie wspierał działania mające upamiętnić wyczyny dawnych kolegów z partyzantki. Jako "Komar" był agentem i zdrajcą współpracującym z Sowietami i Urzędem Bezpieczeństwa Publicznego PRL. Posyłał na śmierć, katorgę lub prześladowanie ze strony NKWD i UB swoich kolegów i dowódców. Przez dziesiątki lat aktywnie współpracował z tajnymi służbami Polski Ludowej.

Czytaj także:

Żył z wyrokiem śmierci wydanym przez AK i zmarł, unikając zdemaskowania. Mędrzycki wiele razy pisał własną biografię, zmieniał fronty, przeinacza fakty, zdradzał przyjaciół lub wynosił ich na piedestał. Oszukał również swoich bliskich, gotowych czcić pamięć o jego bohaterskim życiu. Fabuła książki rozpoczyna się pewnego listopadowego dnia 1944 roku, gdy Dionizy przepływa Wisłę, by dostać się na sowiecką stronę.

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: Andrzej Nowak-Arczewski

Data emisji: 12.09.2021

Godzina: 22.06

st/znak.com.pl

Czytaj także

"Poczytnik". Prof. Jacek Kowalski obala średniowieczne mity

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 12:41
- Styl autora można określić mianem eseistyki bardzo mocno opartej na źródłach historycznych. Sięga on do ballad rycerskich, kronik pisanych przez mnichów, a także do przeróżnego rodzaju dokumentów - powiedział o książce "Średniowiecze. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy" Tomasz Zapert, prowadzący audycję "Poczytnik".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polacy budowali obce mocarstwo". Mariusz Świder o swojej najnowszej książce

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 22:30
- Być może tytuł jest przesadny. Jest na pewno prowokujący. Ma on zainteresować. Obok takiego tytułu w księgarni nikt nie przejdzie obojętnie. Nie jest on mojego autorstwa. To jest przywilej wydawnictwa: decydować o ostatecznym tytule - powiedział o swojej książce "Jak stwarzaliśmy Rosję. Polskie korzenie rosyjskiego imperium" w Polskim Radiu 24 Mariusz Świder, pisarz.  
rozwiń zwiń