X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Był spójny w tym, jak żył i co mówił, na tym polegała jego wielkość". Prof. Kucharczyk o Prymasie Wyszyńskim

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 11:30
- Prymas Stefan Wyszyński bezpośrednio zetknął się z komunizmem i narodowym socjalizmem niemieckim i mówił o nich jako o zorganizowanej nienawiści do Boga - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
Stefan Wyszyński
Stefan WyszyńskiFoto: PAP/ARCH/Andrzej Kossobudzki Orłowski

Gość PR24 mówił o swojej książce "Odsiecz z nieba. Prymas Wyszyński wobec rewolucji". Jak przypomniał, w 1967 r. prymas mówił o dwóch rodzajach komunizmu: jeden to ten oficjalny, reżimowy, a drugi to taki, który idzie przez świat kultury i uzewnętrznia się w rewolucji młodych, np. w pokoleniu dzieci kwiatów. W obydwu widział zagrożenie.

- Rewolucja 1968 r. to emanacja pierwotnego i ideologicznego projektu, jakim był komunizm, a nim właśnie ks. dr Stefan Wyszyński zajmował się naukowo. On sam był wyjątkową postacią, z której emanowała godność prawdziwego księcia Kościoła, to ostatni taki książę - powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk.

"Ludzie widzieli w nim spójność"

NAC Ina Benita 1200.jpg
"Mówiono nawet o jej rzekomym romansie z oficerem Wehrmachtu". Teler o Benicie

Książka "Odsiecz z nieba. Prymas Wyszyński wobec rewolucji" demaskuje fałszywe hasła, utopijne założenia i okrucieństwo wszystkich rewolucji od protestanckiej i francuskiej poprzez bolszewicką, nazistowską i lat 1960. aż po wiek XXI, w którym prowadzona jest kolejna rewolucja światopoglądowa. Prof. Grzegorz Kucharczyk obnaża kulisy każdej rewolucji, jej brutalność, bezwzględność i bezbożność. Okazują się one za każdym razem krwawą metodą zdobywania i utrzymywania władzy, a nie drogą do obiecywanych przez przywódców wiecznego pokoju, dostatku i szczęśliwości.

Jedną z głównych postaci demaskujących wszelkie rewolucje był kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia. Już pod koniec II RP unaoczniał on ich fałsz. Na własnej skórze doznał "zbawiennego" działania rewolucji nazistowskiej i komunistycznej. Szczególne zagrożenie widział w ateizacji.

- Jego wielkość polegała też na tym, że ludzie widzieli spójność pomiędzy twardymi jego słowami, a życiem, czynami, to było świadectwo jakie dawał, stąd miał on ten niepodważalny autorytet, taki który nie była w stanie podważyć żadna polityczna siła. Jego strategiczny plan obrony narodu przed komunizmem miał swoje rezultaty - powiedział historyk.

Skutki rewolucji

Prof. Grzegorz Kucharczyk właśnie na myśli Prymasa Tysiąclecia i w nawiązaniu do jego dramatycznych losów oparł swoje rozważania na temat metod działania i skutków rewolucji. Autor korzysta także z myśli i doświadczenia  blisko związanego z kard. Stefanem Wyszyńskim krakowskiego metropolity kard. Karola Wojtyłły papieża Jana Pawła II, a także wielu innych uczonych, świętych i męczenników różnych czasów.

Do grona wyniesionych na ołtarze dołączył właśnie Stefan Wyszyński, ksiądz, biskup, kardynał i wielki przywódca polskiego narodu. Jego beatyfikację wyznaczono na 12 września (2021), a więc w rocznicę dnia wielkiej wiktorii Polaków pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pod murami Wiednia (1683). Autor książki nie widzi w tym przypadkowej zbieżności, lecz znak Opatrzności i szczególne wskazanie dla nas. 

Posłuchaj
23:00 PR24_mp3 2021_09_05-22-06-03.mp3 Prof. G. Kucharczyk o Prymasie S. Wyszyńskim ("Poczytnik")

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk)

Data emisji: 05.09.2021

Godzina: 22:06 

Czytaj także

"Przełożenie na stan ducha każdego z nas". Bp Markowski o beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 13:30
- Będą reprezentacje zachowujące wymiar beatyfikacji - Kościoła powszechnego, Kościoła lokalnego i Kościoła warszawskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego uroczystości. - Nie będzie to "gaszona" beatyfikacja, tylko beatyfikacja, która będzie miała - mam nadzieję - przełożenie na stan ducha każdego z nas - podkreślił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prorok na nasze czasy". Ks. prof. Przybyłowski o kardynale Wyszyńskim

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 07:54
- Dzięki temu, że kard. Stefan Wyszyński chciał być takim duchowym przywódcą, pasterzem, kapłanem, biskupem, to jego przesłanie zyskało wymiar ponadczasowości. Prymas żyje w swoich słowach, w swoim dziele, którego dokonał - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Jan Przybyłowski. Gościem audycji "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja" był także ks. dr Mariusz Boguszewski.
rozwiń zwiń