X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Rutkowski: agresywna i antypolska twórczość Majakowskiego jest u nas nieznana

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 12:29
- Odnoszę wrażenie, że w polskim odbiorze, Władimir Majakowski nie istnieje jako polonofob, którym niewątpliwie był. Nie lubił Polaków nie tylko w wymiarze propagandowym - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tadeusz Rutkowski, historyk. 
Audio
  • Prof. Tadeusz Rutkowski o Władimirze Majakowskim. ("Poczytnik")
Władimir Majakowski
Władimir MajakowskiFoto: Röhnert U. / SZ-Photo / Forum

W serii "Wojny Kulturowe przeciw Polsce" wydanej przez Narodowe Centrum Kultury ukazała się książka pt. "Pańska, szlachecka, faszystowska. Polska w sowieckiej propagandzie, kulturze i historiografii 1917–1945". Tytuł ten stanowi omówienie "wielokierunkowej propagandy sowieckiej, która kształtowała obraz Polski i Polaków oraz relacje polsko-rosyjskie na przestrzeni blisko trzydziestu lat. Pokazuje, że niezależnie od nasilenia działań propagandowych przekaz ten był niezmiennie negatywny" - wskazuje opis tomu.

Czytaj także:
NAC wojna polsko bolszewicka okopy 1200.jpg
Bitwa Warszawska oczyma Rosji. Jakie znaczenie miała dla nich Polska?

Czytaj także:

Jak wyjaśnił prof. Tadeusz Rutkowski, w jego książce w pewnym stopniu przeważa analiza tekstów rosyjskiego poety Władimira Majakowskiego. Ekspert poinformował, że stało się tak z powodu prawa autorskiego, które wciąż chroni dzieła innych twórców, więc "siłą rzeczy Majakowski jako zmarły w 1930 roku wybił się tutaj na pierwszy plan". - Ale faktycznie był najwybitniejszym twórcą sowieckim, który pisał o Polsce, w sposób bardzo negatywny - podkreślił historyk.

Posłuchaj
23:31 _PR24_AAC 2021_08_22-22-06-43.mp3 Prof. Tadeusz Rutkowski o Władimirze Majakowskim. ("Poczytnik")

Profesor zauważył, że w Polsce nie jest powszechnie znana "bardzo agresywna, antypolska część twórczości Majakowskiego", zarówno literacka, jak i plastyczna. - Odnoszę wrażenie, że w polskim odbiorze, nie istnieje on jako polonofob, którym niewątpliwie był - mówił gość PR24, podkreślając, że poeta "nie lubił Polaków nie tylko w wymiarze propagandowym". - Trudno się doszukać u niego jakichkolwiek nut sympatii, a wręcz przeciwnie - stwierdził rozmówca. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja: Poczytnik

Prowadzący: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zaper

Gość: prof. Tadeusz Rutkowski, historyk

Data emisji: 22.08.2021

Godz. emisji: 22.06

jbt

Czytaj także

Święto Pracy – esencja propagandy PRL

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 05:45
- Największą rangę święto miało w okresie stalinowskim. Wówczas do obchodów 1 maja szykowano się już w marcu. Wydział propagandy KC PZPR przygotowywał scenariusz, hasła i trasę pochodu. Przygotowywała się także Służba Bezpieczeństwa - mówił na antenie Polskiego Radia historyk, prof. Marcin Zaremba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plan sześcioletni – propaganda komunistów

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 05:30
Plan sześcioletni, jak mówił Bolesław Bierut, to program nie tylko gospodarczy, lecz równocześnie ideologiczny, polityczny, społeczno-ustrojowy. Plan, który stworzy mocne i niewzruszone podstawy nowego ustroju społecznego w Polsce – podstawy socjalizmu.
rozwiń zwiń