X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Pokazuje mały światek będący metaforą Polski". Ławrynowicz w PR24 o powieści "Malinówek"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 10:06
- Książka powstała, ponieważ słuchowisko bywa ulotne, ona zamyka jednocześnie dzieje Malinówka - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Ławrynowicz, autor powieści "Malinówek", satyrze o zwyrodnieniu demokracji.
Marek Ławrynowicz
Marek ŁawrynowiczFoto: Forum/Krzysztof Serafin

"Malinówek" to opowieść o fikcyjnym podwarszawskim miasteczku. Jej powstanie jest m.in. wynikiem wieloletniej pracy Marka Ławrynowicza nad słuchowiskami, w których główną rolę burmistrza grał Krzysztof Kowalewski.

- Powieść miała swój początek w radio w wersji słuchowiskowej, tam galeria postaci pojawiła się po raz pierwszy. Potem powstał pomysł na wersję książkową ponieważ żywot słuchowiska bywa krótki, poza tym odtwórca roli burmistrza zmarł - powiedział gość PR24.

"Mały światek metaforą Polski"

Zrzut ekranu 2021-07-05 o 13.49.07.jpg
"Arabska awantura". Monika Luft: konie mają być motywem, to przede wszystkim książka o ludziach

Podstawą fabuły "Malinówka" są historie mieszkańców, którzy z powodu wielkości miasta (liczy ono zaledwie 5 tys. mieszkańców) mogliby mieć poczucie marności swojego istnienia. Jednak miasteczko leży w samym środku Polski, co jest dla nich uzasadnieniem ich ważności.

- Taki mały światek jest dobrą metaforą Polski. Tak naprawdę pokazuje mechanizmy jakie są wszędzie. Miałem ambicje, żeby Malinówek pokazywał je. Zwykle moje postacie oparte są na osobach które spotkałem, tyle tylko że ja je ubarwiam, pokazuję postaci w pewnym schemacie, który jest obecny - mówił Marek Ławrynowicz.

"Książka satyryczna"

Burmistrz, człowiek "o poglądach słusznych", ma w powieści swoją opozycję. Jest nim robotnik torowy Ciumkała. Jest jeszcze grupa obywateli zawsze niezadowolonych ze wszystkiego, przebywająca w restauracji i ilekroć Ciumkała chce podburzyć lud, udaje się do tej restauracji i podburza. Ciumkała to również ktoś kto czyta bardzo poważne książki czyli Machiavellego, Clausewitza. To ludowy przywódca, który ma ambicje.

- To jest książka satyryczna, nie jest opowieścią jak inne, jest momentami śmieszna, a momentami ostra w ocenie rzeczywistości. Jest jednocześnie osadzona w świecie współczesnym. Owszem, postaci są podrasowane w stronę karykatury, jest tam też niezrozumienie idei i historii, która staje się gadżetem - powiedział pisarz.


Posłuchaj
22:34 _PR24_AAC 2021_07_25-22-06-23.mp3 M. Ławrynowicz o książce "Malinówek" ("Poczytnik")

***


Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: Marek Ławrynowicz (pisarz, autor słuchowisk)

Data emisji: 25.07.2021

Godzina: 22:06 

Czytaj także

Paweł Rzewuski: socjalizm był tylko narzędziem Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 19:40
- Józef Piłsudski miał poglądy bardzo silnie zakorzenione w kulturze i tradycji polskiej. Wpłynęły na niego nurty romantyczne, ale również tradycja antyczna - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Rzewuski, autor książki "Filozofia Piłsudskiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu. Wręczono Nagrody Wielkiego Kalibru

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 01:00
Anna Kańtoch, autorka powieści "Wiosna zaginionych" otrzymała tegoroczną Nagrodę Wielkiego Kalibru przyznawaną za najlepszą powieść kryminalną wydaną w 2020 r. Wyróżnienie wręczono w sobotę wieczorem we Wrocławiu podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.
rozwiń zwiń