X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Arabska awantura". Monika Luft: konie mają być motywem, to przede wszystkim książka o ludziach

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 14:11
- To jest jednak książka o ludziach. Konie arabskie mają być motywem. Opowiadam o dwustu latach historii Polski, gdzie w pewnych sytuacjach łącznikiem są ich hodowcy - mówiła w Polskim Radiu 24 Monika Luft, autorka książki "Arabska awantura. Od Emira Rzewuskiego do Krzysztofa Jurgiela". 
Audio
  • Monika Luft o książce "Arabska awantura" (Poczytnik)
Okładka książki Arabska awantura
Okładka książki "Arabska awantura"Foto: mat. promocyjne

Monika Luft podkreśliła, że tematem książki jest m.in. to, jak polityka wpływa na hodowlę. - Pięć lat temu wybuchła tytułowa arabska awantura. Cała Polska żyła tematem koni arabskich, a stało się to na skutek decyzji podjętych przez ówczesnego ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. To dlatego jego nazwisko znalazło się w podtytule. Była to cezura, która spowodowała, że wszyscy zaczęliśmy się przyglądać hodowli koni arabskich nie z punktu widzenia piękna, ale wydarzeń politycznych - powiedziała Monika Luft. 

New Project (37).jpg
"Poczytnik". Tomasz Stańczyk o książce "Najdalsze Kresy. Ostatnie polskie lata"

Monika Luft opisuje w "Arabskiej awanturze" m.in. gry peerelowskich służb specjalnych, które toczyły się wokół państwowej hodowli koni arabskich. Autorka pokusiła się także o zarys historii słynnej aukcji, której kolejna, pięćdziesiąta druga edycja odbędzie się w sierpniu w Janowie Podlaskim. Padającymi tam cenami media i publiczność emocjonują się od lat 80. ubiegłego wieku do dzisiaj. To w Janowie w 1981 roku ogiera El Paso sprzedano za milion dolarów. Rok temu klacz Perfinka w wyniku zaciętej licytacji osiągnęła cenę 1 miliona 250 tysięcy euro. - Jestem przekonana, że znów przyjdzie ten moment, że o koniach z Janowa Podlaskiego nie raz usłyszymy w kontekście politycznym - tłumaczyła autorka książki. 

Posłuchaj
23:18 PR24_mp3 2021_07_04-22-05-45.mp3 Monika Luft o książce "Arabska awantura" (Poczytnik)

Monika Luft jest absolwentką iberystyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych Historia Służb Specjalnych w Akademii Sztuki Wojennej. Ma na koncie powieści, wywiady, felietony i słuchowiska radiowe. 

Więcej w nagraniu.        

***

Audycja"Poczytnik"

Prowadzący: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert

Gość PR24Monika Luft 

Data emisji: 4.07.2021

Godzina emisji: 22.06

Czytaj także

Legenda Trylogii ukraińskiej Józefa Łobodowskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 09:29
- Odzwyczailiśmy się, że takie powieści istnieją. Niezależnie od tego, że jest ona trochę przegadana i być może za długa, to jest szalenie ciekawa. Niestety we współczesnej literaturze nie znajduję wielu ciekawych powieści, a taka jest właśnie Trylogia ukraińska Józefa Łobodowskiego - mówił na antenie Polskiego Radia 24 krytyk literacki Krzysztof Masłoń.
rozwiń zwiń