X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Poprzednie tomy raziły infantylnością". T. Zapert o VI tomie dzienników Osieckiej

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 13:00
- Edycja tego tomu, w przeciwieństwie do wcześniejszych, jest bardzo uzasadniona. Agnieszka Osiecka jest już tutaj osobą znaną - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert. Współprowadzącym audycję był Krzysztof Masłoń. 
Agnieszka Osiecka
Agnieszka OsieckaFoto: PAP/ARCH Witold Rozmysłowicz

Tematem audycji była twórczość Agnieszki Osieckiej. Jej autorzy rozmawiali o niej przy okazji końca edycji jej dzienników. Ostatni tom młodzieńczych dzienników i zapisków autobiograficznych Agnieszki Osieckiej to świadectwo pokolenia ogołoconego przez okupację i stalinizm z dziecięcej beztroski, to wypowiedź dziewczyny, która straciwszy najlepsze lata na zebraniach ZMP-owskich, bardzo nie chciała, a w końcu też nie umiała dorosnąć.


co dzień świeży pieniądz bazar różyckiego 1200.jpg
Marek Miller o dziejach Bazaru Różyckiego: to tylko pretekst, aby mówić o stylu życia

- Szósty tom tych monumentalnych zapisków liczy 700 stron, ale poprzednie tomy Agnieszka Osiecka zaczęła prowadzić mając 13 lat, raziły więc one naiwnością i infantylizmem. Szósty tom na tym tle zdecydowanie się wyróżnia, autorka jest już w nim osobą znaną, spotyka się też z postaciami znanymi dla naszej kultury - powiedział Tomasz Zapert.

"Pierwsze tomy nie za mądre"

W zapiskach autobiograficznych z lat 1956–1958 i z 1970 roku Agnieszka Osiecka dokonuje autoanalizy i psychoanalizy własnego pokolenia. Rozlicza się ze światem, stawia sobie niewygodne pytania, nie unika gorzkich diagnoz, wreszcie też pisze testament. Lata 1957 i 1970 to dla autorki "Okularników" czasy szczególnie trudne, a szósty tom dzienników i zapisków zbiera życiowe doświadczenie Agnieszki Osieckiej w opowieść zaskakującą, pełną nieoczekiwanych kontrapunktów i jeszcze bardziej niespodziewanych puent.

- Niespecjalnie żałuję, że ukazały się wszystkie tomy, dla badaczy, którzy zajmą się Agnieszką Osiecką tak na poważnie, jest to na pewno cenne źródło. Zgadzam się natomiast z tym, że szczególnie w pierwszych dwóch tomach zapiski są infantylne i nie za mądre - powiedział Krzysztof Masłoń.


Posłuchaj
22:52 PR24_mp3 2021_05_30-22-06-18.mp3 T. Zapert i K. Masłoń o VI tomie dzienników A. Osieckiej ("Poczytnik")

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Data emisji: 30.05.2021

Godzina: 22:06 

Czytaj także

"Można ten serial odczytywać jako przedstawienie historii kultury w PRL-u.". Mirowski o serialu "Osiecka"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 21:26
- Nie mam przeświadczenia, że jej twórczość jest bardzo dobrze znana. My znamy najbardziej popularne hity - powiedział w Polskim Radiu 24 Mikołaj Mirowski, komentując serial o Agnieszce Osieckiej. Gośćmi audycji byli również Krystyna Różańska Gorgolewska i Tomasz Zapert. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niesłychanie literacki smakołyk". Elżbieta Isakiewicz o konkursie na "Dziennik pandemiczny"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 20:50
- Sytuacja pandemii w jakiej wszyscy się znaleźliśmy, dla twórcy, jest niebywale atrakcyjna - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Isakiewicz, pisarka i reportażystka. Gośćmi audycji byli też: Tomasz Gregorczyk związany z Polskim Radiem oraz Walery Butewicz, literaturoznawca i tłumacz.
rozwiń zwiń