X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Piłsudski między Stalinem a Hitlerem". Krzysztof Rak: nie ma dowodów na to, że Polska planowała atak z Francuzami

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 12:12
- W XX w. planowanie wojny oznacza ogromną biurokrację, tymczasem nie ma dowodów na to, żeby Polska planowała atak z Francuzami na Niemcy. Nie ma dokumentów, materiałów i rozkazów przygotowanych przez Józefa Piłsudskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Rak, autor książki "Piłsudski między Stalinem a Hitlerem".
Józef Piłsudski
Józef PiłsudskiFoto: NAC

Na początku drugiej dekady lipca 1933 roku w Warszawie odbyło się tajne spotkanie polskiego ministra spraw zagranicznych Józefa Becka z Karolem Radkiem, polskim Żydem i działaczem bolszewickim, wysłannikiem sowieckiej kompartii. Beck w imieniu marszałka Józefa Piłsudskiego miał zaproponować Sowietom sojusz przeciwko Niemcom, którymi od stycznia rządził Adolf Hitler.

1200_Żydzi_walczący_o_Polskę.png
"Żydzi walczący o Polskę", czyli opowieść o bohaterach czasów minionych

Jak to się stało, że Józef Piłsudski próbował po cichu dogadać się z Józefem Stalinem, dlaczego plan się nie powiódł i zakończył tylko paktem o nieagresji z 25 lipca 1932 roku, a także jak doszło do unormowania stosunków Polski z Trzecią Rzeszą w styczniu 1934 roku - pokazuje dr Krzysztof Rak, historyk i pisarz.

Sojusz z Francją

- Pamiętajmy, że początki polskiej polityki zagranicznej po uzyskaniu niezależności to jednak sojusz z Francją. Trudno podważać zasadę, jaką był ten sojusz obronny, byliśmy częścią francuskiego systemu bezpieczeństwa w Europie. Szukaliśmy gwarancji wobec przede wszystkim Niemiec, bo była świadomość, iż Berlin będzie chciał doprowadzić do rewizji naszej granicy. Po drugiej stronie istniało zagrożenie rosyjskie - powiedział gość PR24.

Zauważył, że sojusz z Francją był logiczną koniecznością, choć w pewnym momencie, po zmianie uwarunkowań, sojusz ten stał się dysfunkcjonalny. - W wieku XX, planowanie wojny oznacza ogromną biurokrację, tymczasem nie ma dowodów na to, żeby Polska planowała atak z Francuzami na Niemcy. Nie ma dokumentów, materiałów i rozkazów przygotowanych przez Józefa Piłsudskiego - powiedział Krzysztof Rak.

Zapraszamy do wysłuchania całego zapisu rozmowy.

Posłuchaj
23:16 PR24_mp3 2021_05_09-22-05-46.mp3 Dr K. Rak o książce "Piłsudski między Stalinem a Hitlerem". ("Poczytnik")

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: dr Krzysztof Rak (pisarz, historyk)

Data emisji: 09.05.2021

Godzina: 22:05

Czytaj także

"On sam i jego otoczenie nie chciało współpracować przy jej pisaniu". Graczyk o biografii Michnika

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 12:00
- Na temat spisania jego biografii istniała jakaś zmowa milczenia, a nawet strachu - mówił w Polskim Radiu 24 Roman Graczyk, autor książki pt. "Demiurg. Biografia Adama Michnika".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstytucja 3 maja. Prof. Miziołek: świat oniemiał, że powstał dokument, który może spowodować odrodzenie Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 07:44
- Władcy Rosji i Prus czekali na upadek państwa, a tu objawił się geniusz narodu, który jest w stanie nie tylko stworzyć ideę drugiej Konstytucji na świecie, ale i powołać 100 tys. armię. Zaskoczenie jest więc bardzo duże. Liczono na uczciwość Prus i wsparcie Austrii. Świat otaczający Polskę oniemiał, że powstał dokument, który może spowodować odrodzenie Polski - powiedział prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki.
rozwiń zwiń