X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Chciałam, żeby te receptury były możliwe do odtworzenia". Joanna Domańska o powieści "Budzenie drzew"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 09:00
- Lektury, które czytamy, mają na nas wpływ, gdzieś podświadomie funkcjonują. [...] Wcześniej kształtowałam swój świat z materii słowa poetyckiego, więc ta oszczędność, którą wypracowałam sobie w poezji, miałam nadzieję, że przełoży się na prozę - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Domańska, autorka "Budzenie drzew".
Okładka książki Budzenie drzew
Okładka książki "Budzenie drzew"Foto: swiatksiazki.pl/mat. promocyjne

"Budzenie drzew" to debiutancka powieść Joanny Domańskiej, utkana z małych wydarzeń i strzępków historii o tym, jak nasze korzenie przywiązują nas do ziemi, jak do pewnych prawd dojrzewa się po trochu. To opowieść o życiu, przemijaniu, śmierci. O symbiozie człowieka z przyrodą.

co dzień świeży pieniądz bazar różyckiego 1200.jpg
Marek Miller o dziejach Bazaru Różyckiego: to tylko pretekst, aby mówić o stylu życia

Bohaterka książki wychowuje się na wsi, u dziadków.

- Rzeczywiście zdawać by się mogło, że te postaci są przekontrastowane, że są wręcz hiperbolizowane i że takiej wioski nie ma. Tak naprawdę chciałam pokazać przestrzeń wiejską w ogóle, która gdzieś być może istniała, ale te czasy rzeczywiście przeminęły, że w tym momencie, kiedy mamy dostęp do internetu, kiedy świat tak drastycznie się zmienił, te realia już nie funkcjonują, ale, mam takie wrażenie, kiedyś funkcjonowały - powiedziała autorka.  

Posłuchaj
22:36 PR24_mp3 2021_05_02-22-06-43.mp3 Joanna Domańska o swojej najnowszej książce ("Poczytnik")

Joanna Domańska na łamach powieści dzieli się rodzinnym dziedzictwem.  - Część przepisów, które gdzieś krążą, chociażby ten kalendarz opisujący czas, jego cykliczność i to, w jaki sposób można przepowiadać pogodę, to są historie, które opowiedziała mi moja babcia. Chciałam, żeby te receptury, które tam są, np. receptura na obolałe miejsca na ciele, gdzie do alkoholu wystarczy dodać mrówki, były możliwe do odtworzenia. Chodziło o to, by te przepisy nie były moją fikcją literacką a realnym bytem - podkreśliła gość audycji.                          

Więcej w nagraniu.        

***

Audycja"Poczytnik"

Prowadzący: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert

GośćJoanna Domańska

Data emisji: 02.05.2021

Godz. emisji: 22.06

kmp

Czytaj także

"Przełamuje stereotypy". Pułkownik Grzegorz Kaliciak o najnowszej książce o kobietach w wojsku

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 10:41
- Celem tej książki było przedstawienie interesujących historii kobiet w wojsku - tak o książce "Bez taryfy ulgowej. Kobiety w wojsku" mówił w Polskim Radiu 24 pułkownik Grzegorz Kaliciak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Klucz do zrozumienia jego stosunku do kobiet jest w książkach". Sadkowska-Mokkas o Dygacie

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 10:00
- Stanisław Dygat był ciągle spragniony świeżych wzruszeń. Pielęgnował w sobie stan permanentnego zakochania - mówiła w Polskim Radiu 24 Lidia Sadkowska-Mokkas, autorka książki "Dygat Pan".
rozwiń zwiń