X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wątpliwości oraz szukanie Boga". Chmielewski o powieści "Jezioro Dargin"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 12:00
- Nie ukrywam, że moim wielkim punktem odniesienia jest Kazimierz Orłoś, którego opowiadania czytuję od wielu lat - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Chmielewski, prozaik, historyk i dziennikarz.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Deer worawut/Shutterstock.com

"Jezioro Dargin" opowiada o zwolnionym właśnie z pracy w redakcji w radiu warszawskim inteligencie, który wyjeżdża nad mazurskie jeziora, by móc psychicznie odpocząć, przemyśleć swoje dotychczasowe życie i obecne położenie.

W powracających retrospekcjach przygląda się dziejom wyjątkowej przyjaźni, porównuje losy zmarłego przyjaciela i swoje, rozmyśla o życiowych ideałach i idealnych uczuciach, których wizje wyniósł z romantycznych lektur, a które boleśnie zderzają się z rzeczywistością. 


dygat1200.jpg
"Klucz do zrozumienia jego stosunku do kobiet jest w książkach". Sadkowska-Mokkas o Dygacie

"Mazurskie lasy jako kontrast"

Gość PR24 powiedział, że tzw. warszawskość książki bazuje na dwóch osobach wywodzących się właśnie ze stolicy. - Dla wydarzeń brudnych i często tragicznych postanowiłem znaleźć kontrasty, często były nimi mazurskie lasy i tamtejsza przyroda. Sam też bardzo lubię ten region, ale jako osoba wychowana w Warszawie jestem skazany na pisanie z jej perspektywy - powiedział pisarz.

Dodał, że bohaterowie są podobni, jeden i drugi są wierzący. - Ta wiara, ale i też niewiara w pewnym momencie, są pokazane. Wątpliwości, poszukiwanie Boga, są obecne. To o czym myśli jeden z bohaterów, niesie ze sobą podsumowanie życia, także tego wewnętrznego. Myśli on o krzyżu i rozmawia o nim nawet w karczmie - podkreślił Wojciech Chmielewski.


Posłuchaj
23:16 PR24_mp3 2021_03_07-22-05-50.mp3 W. Chmielewski o powieści "Jezioro Dargin" ("Poczytnik")

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: Wojciech Chmielewski (prozaik, historyk i dziennikarz)

Data emisji: 07.03.2021

Godzina: 22.05

Czytaj także

Grabias o Milbanku: współzałożyciel ruchu radykalnej ortodoksji

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 13:30
- Dzieło, które wskazuje na odczytywanie na nowo czasów nowożytnych w perspektywie metafizycznej - tak o książce Johna Milbanka mówił w Polskim Radiu 24 Karol Grabias, przedstawiciel wydawcy dzieła, filozof. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W tamtych czasach podróż po Europie samochodem była wyzwaniem". Gociek o książce Byrona

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 10:00
- To niby podróż po Europie, ale tak naprawdę podróż po Grecji - tak o książce "Europa w zwierciadle" Roberta Byrona mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Współautorem audycji był Łukasz Orbitowski. 
rozwiń zwiń