Książka "Co dzień świeży pieniądz, czyli dzieje Bazaru Różyckiego" została przygotowana w Laboratorium Reportażu. Jak poinformował Marek Miller, pisało ją między innymi ponad 300 studentów, z czego prace przeszło 90 z nich znalazły się w publikacji. Przygotowanie reportażu zajęło siedem lat.
Wycieczka po historii Bazaru Różyckiego
- Bardzo ważna była sama praca nad książką. Ona ma autonomiczną wartość - mówił autor albumu. - W miarę pisania sami sobie uświadomiliśmy, co robimy i jakie to może mieć znaczenie - podkreślił gość PR24.
Jak wyjaśnił rozmówca, dopiero w trakcie przygotowywania publikacji okazało się, że "dzieje Bazaru Różyckiego to tylko pretekst, aby mówić o stylu życia".
Czytaj także:
Wpływ Marka Nowakowskiego
Gość PR24 podkreślił, że ogromną rolę w projekcie odegrał Marek Nowakowski, który nie tylko nakłonił rozmówcę do pisania, ale po prostu "kazał mu to zrobić". Miller wyjaśnił, że pomysłodawca w znacznym stopniu umożliwił powstanie książki.
Kercelak - przedwojenny bazar na Woli
- Dzięki niemu mieliśmy wejście na bazar - zaznaczył reportażysta. - On był dla nas tzw. gwarantem, bo ci ludzie nie byli specjalnie zainteresowani tym, aby opowiadać - podkreślił autor. Jak zaznaczył Miller, bohaterowie publikacji nie mieli w tym żadnego interesu.
- Marek był dla nas takim kapitanem statku. Kontrolował nas z pewnej odległości i mówił o głębszych sensach, bo myśmy na początku bardzo powoli dojrzewali do tej pracy - podsumował rozmówca.
Zapraszamy do wysłuchania całego zapisu rozmowy.
23:52 PR24_mp3 2021_02_21-22-06-04.mp3 Marek Miller o książce "Co dzień świeży pieniądz, czyli dzieje bazaru Różyckiego". ("Poczytnik")
***
Audycja: "Poczytnik"
Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń
Gość: Marek Miller (reportażysta)
Data emisji: 21.02.2021
Godzina: 22.06
jbt/pr24