X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Polacy budowali obce mocarstwo". Mariusz Świder o swojej najnowszej książce

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 22:30
- Być może tytuł jest przesadny. Jest na pewno prowokujący. Ma on zainteresować. Obok takiego tytułu w księgarni nikt nie przejdzie obojętnie. Nie jest on mojego autorstwa. To jest przywilej wydawnictwa: decydować o ostatecznym tytule - powiedział o swojej książce "Jak stwarzaliśmy Rosję. Polskie korzenie rosyjskiego imperium" w Polskim Radiu 24 Mariusz Świder, pisarz.  
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny Foto: Materiał promocyjny

 - Moja propozycja pierwotnie brzmiała: "Jak tworzyliśmy Rosję". Bo tworzyć Rosję to oznacza jakby coś stwarzać, być kreatorem, stwórcą, czyli np. trener tworzył od zera nową drużynę, ale można powiedzieć też, że tworzyliśmy zgrany zespół, czyli byliśmy jego częścią. Wydawnictwo - chyba najbardziej w Polsce znane - ma wielkie doświadczenie, jeśli chodzi o publikacje. Wybrało taki wariant, przekonali mnie, że jest to nieco prowokacyjne, ale przez to bardziej zainteresuje czytelnika - opowiedział o genezie tytułu Mariusz Świder. 

prof andrzej nowak fot kusinski 1200.jpg
Prof. Andrzej Nowak: polska myśl polityczna dostarcza odpowiedzi na problem nierówności stosunków między narodami

    

Autor zadedykował publikację swojej mamie. - Od niej słyszałem pierwsze słowa o Rosji i Związku Radzieckim, o Moskwie, o Syberii, której poświęcam wiele miejsca w książce, w szczególności Polakom na Syberii. Moja mama była zesłana na Syberię. Pochodziła z południowej Wileńszczyzny. Wojska bolszewickie zajęły w 1939 roku polskie Kresy i mama razem z rodzicami i rodzeństwem 7 lat przebywała pod Tomskiem na Syberii - dodał.

Jak podkreślił Mariusz Świder, książka przypomina zapominany rozdział relacji polsko-rosyjskich. - Mimo że ta historia jest tak różna, to od samego początku była bardzo bliska, co dzisiaj próbuje się wymazywać. Wszystko, co było dobre, wymazuje się, w ogóle się o tym nie mówi, czyli o wspólnych walkach, o sojuszach, o przyjaźniach nie mówi się nic, natomiast podkreśla się tylko same złe rzeczy - wskazał.

Pisarz porusza temat najwcześniejszej historii obu krajów. - Od ponad tysiąca lat, od początku, państwa polskie i rosyjskie mają zupełnie inną genezę, nie tylko religijną, ale też powstania państwa i narodu. W przypadku Polski to naród był pierwotny, a państwo było wtórne, a w przypadku Rusi najpierw powstało państwo, a potem naród. Dlatego słowo Rosjanin po rosyjsku ma formę przymiotnika. (...) To opowieść o tych, którzy wyrośli z polskiego pnia i przyszło im budować obce mocarstwo. Np. pierwszym ministrem spraw zagranicznych Rosji carskiej był Polak, Adam Czartoryski - przypomniał gość audycji. 

Książka została opublikowana nakładem Wydawnictwa Fronda. 

Posłuchaj
22:33 _PR24_AAC 2021_01_17-22-06-22.mp3 Mariusz Świder o swojej książce ("Poczytnik")

  

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Poczytnik"

Prowadzili: Krzysztof MasłońTomasz Zapert

GośćMariusz Świder, pisarz 

Data emisji: 17.01.2021

Godz. emisji: 22.06

kmp

Czytaj także

Europa Wschodnia wynaleziona czy odkryta? Historyk o książce Larry’ego Wolffa

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 09:30
- To jest bardzo skomplikowana kwestia. Wolff stawia hipotezę, że w XVIII wieku pojawił się w Europie nowy podział, na Europę wschodnią i zachodnią. Ta teza, że w XVIII wieku mamy do czynienia z nowym podziałem wydaje się nienależycie dowiedziona - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Jacek Kordel, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O Rosji na nowo, czyli "Dziewięć opowiadań z obłędem w tle"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 22:30
- Czytając wstęp, uświadomiłem sobie, że z pisarkami rosyjskimi jestem na bakier i one giną pod nawałem wielkich rosyjskich pisarzy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Łukasz Orbitowski. 
rozwiń zwiń