X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Odsłony Cata". Krzysztof Masłoń: czyta się z wypiekami

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 22:30
- Jest to nietypowy zbiór, tutaj mamy tylko nadawcę. "Cat" listy kieruje do kilkunastu osób. Pochodzą zarówno z czasów jego życia w Wielkiej Brytanii, dekady londyńskiej, jak i z okresu po powrocie do PRL, kiedy Mackiewicz, przez dziesięciolecie, aż do śmierci, mieszkał w Warszawie - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny Foto: Materiał promocyjny

Wydawnictwo Ośrodek Karta wydało zbiór korespondencji Stanisława Cata-Mackiewicza.

Prof. Wojciech Roszkowski 1200.jpg
"Wymieniam tu demografię, gospodarkę i tożsamość". Prof. Roszkowski o upadku cywilizacji Zachodu

- Rzucają nowe światło na najwybitniejszego publicystę w dziejach polskiej prasy. Najwierniejszym jego przyjacielem epistolograficznym był Michał Kryspin Pawlikowski. Zwierzał się Mackiewiczowi, że przygotowuje swoje próby pisarskie. Dużo w tej korespondencji jest ciętych uwag - podkreślił Tomasz Zaperty. 

Czym były te listy? - Gestem wołającym o zainteresowanie? Mackiewicz oczekiwał pochwał swojego pisarstwa. Widzimy, że o tych samych ludziach, których określał na co dzień jako swołocz, pisał w listach przyjaźnie, sympatycznie - powiedział Krzysztof Masłoń. 

- Mamy do czynienia z bardzo osobistą korespondencją. Ona pokazuje nam "Cata" od strony przede wszystkim, co może być dla kogoś zaskoczeniem, erotycznej. Ta sfera życia była dla niego bardzo ważna, o czym powszechnie w Warszawie było wiadomo, a przedtem tak samo w Londynie. Tę wiedzę należy traktować z przymrużeniem oka, nie do końca jako źródło pewnej informacji. Jego zainteresowanie kobietami do końca przekraczało średnią europejską. 

Pisał do Pawlikowskiego, w sprawach relacji damsko-męskich wymieniali uwagi, bez żadnych ograniczeń. - To odnosi się także do innych sfer życia. Pisał nie tylko o kobietach, ale i o Żydach, o obyczajach. Na dzisiejsze czasy to jest nie do pomyślenia, jest to kompletnie niepoprawne, ale dzięki temu tę całą książkę czyta się z czerwonymi uszami - podsumował Krzysztof Masłoń.        


Posłuchaj
23:43 _PR24_AAC 2021_01_10-22-06-14.mp3 Masłoń i Zapert o "Odsłonach Cata" ("Poczytnik")

 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Poczytnik"

Prowadził: Krzysztof Masłoń

Gość: Tomasz Zapert

Data emisji: 10.01.2021

Godz. emisji: 22.06

kmp

Czytaj także

"Zainteresowanie nimi zniknęło tylko na chwilę". Elżbieta Cherezińska o powieściach historycznych

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 09:30
- 10 lat temu byliśmy jeszcze przed bumem zainteresowania się historią, ale Polacy zawsze sięgali po powieści historyczne - mówiła w Polskim Radiu 24 pisarka, Elżbieta Cherezińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jurgała-Jureczka: moja przygoda z Kossakiem rozpoczęła się 27 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 10:00
- Kossakowie cały czas mi towarzyszą, będzie więc dalszy ciąg tej historii - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Jurgała-Jureczka, autorka książki "Kossakowie. Tango".
rozwiń zwiń