X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Krzysztof Masłoń o książce "Szymborska. Znaki szczególne": uwagi odnośnie do Herberta są nie na miejscu

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 09:57
- Ja rozumiem, że dla autorki Zbigniew Herbert jest postacią mało przyjemną, a Szymborska wręcz przeciwnie. Jednak zdaje się, że książka ma o czym innym traktować - powiedział Krzysztof Masłoń o książce "Szymborska. Znaki szczególne". To właśnie ta pozycja Joanny Gromek-Illg była tematem "Poczytnika".
Audio
  • Krzysztof Masłoń o książce "Szymborska. Znaki szczególne": uwagi odnośnie do Herberta są nie na miejscu ("Poczytnik")
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Wisława Szymborska jest znaną polską poetką. Wśród wielu wyróżnień, jakie otrzymała, Literacka Nagroda Nobla jest tym najbardziej znaczącym. Jej postać wzbudzała wiele kontrowersji, szczególnie z uwagi na jej związki z działaniami popierającymi socjalistyczne władze PRL-u. Joanna Gromek-Illg w swojej książce ma za zadanie przybliżyć życie prywatne noblistki.

Zbigniew Herbert

Gromek-Illg_Szymborska_1200.jpg
Biografia Wisławy Szymborskiej - paradoksy, kontrasty i zdziwienie

Krzysztof Masłoń, opowiadając o tej książce i postaci Wisławy Szymborskiej, mówi, że wśród jej adoratorów można znaleźć znaczące postacie polskiej literatury. Wśród nich są między innymi Sławomir Mrożek, Stanisław Lem czy Zbigniew Herbert. W związku ze sposobem przedstawienia ostatniego z wymienionych współautor audycji "Poczytnik" ma do autorki uwagi. - Największe pretensje do autorki książki mam o to, że jeśli przyjmujemy, iż jest to biografia wewnętrzna lub, jak reklamuje wydawca, intymny portret poetki to uwagi odnośnie do Herberta są nie na miejscu. Ja rozumiem, że dla autorki Zbigniew Herbert jest postacią mało przyjemną, a Szymborska wręcz przeciwnie. Jednak zdaje się, że książka ma o czym innym traktować - powiedział.

Odebrany Nobel

Wątek Zbigniewa Herberta i jego udziału w życiu Szymborskiej porusza także Tomasz Zapert. Cytuje fragment książki, w którym można przeczytać, że „Szymborska lubiła żarty i zabawę, ale bez szaleństwa, które często pojawiało się w zachowaniu Herberta. Brak skłonności do monogamii pewnie mniej by jej przeszkadzał u Herberta i jego egotyzm i chęć pozostawiania w centrum uwagi (…). Niestety docierały do niej głosy, że odebrała Nobla Zbigniewowi Herbertowi zawłaszczonemu w latach 90. przez prawicową część polskiej sceny politycznej". Odnosząc się do tego fragmentu drugi ze współautorów "Poczytnika" porusza wątek polityczny z życiorysu poetki. 

Czytaj również:

- Dowodem tego, że wybrała zupełnie inny szlak niż Zbigniew Herbert, co zapewne wynikało z jej przeszłości w latach bierutowskich, był druk jej wiersza "Nienawiść" po 4 czerwca 1992 roku na łamach Gazety Wyborczej. O tym, że łączyły ją zażyłe stosunki z redaktorem naczelnym tej gazety, świadczy fakt, że ów człowiek, korzystając z dziennikarskich przecieków, poinformował ją kilka godzin wcześniej przed oficjalnym ogłoszeniem, że otrzymuje literackiego Nobla - powiedział.

Tomasz Zepert zauważa także, że książka może być mimo wszystko cennym źródłem wiedzy o jej bohaterce. - Dowiemy się z niej o życiu uczuciowym bohaterki. Autorka obszernie wykorzystuje korespondencję Szymborskiej i jej miłośników - podsumowuje.

Posłuchaj
23:15 _PR24_AAC 2020_12_13-22-06-01.mp3 Krzysztof Masłoń o książce "Szymborska. Znaki szczególne": uwagi odnośnie do Herberta są nie na miejscu ("Poczytnik")

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej audycji.

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Data emisji: 13.12.2020

Godzina: 22.06

dz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Literackie Nagrody Nobla w Polsce. Kim są polscy nobliści?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 06:00
Nagrody przyznawane od 1901 roku uznawane są za najbardziej prestiżowe wyróżnienie świata. Do tej pory zaszczytu odbioru medalu z rąk szwedzkich monarchów doświadczyło pięcioro polskich pisarzy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Gromek-Illg: Szymborska nie miała problemów z ego

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 11:50
- Chciałam się zmierzyć z taką popkulturową personą Szymborskiej. Starałam się pokazać tę drugą jej stronę - osoby uważnej, empatycznej, bardzo zaangażowanej w relacje z ludźmi i przyjaciółmi. Jeżeli choć trochę uda mi się zachęcić czytelników do powrotu do poezji Szymborskiej, to ten cel będzie spełniony - mówiła w Dwójce Joanna Gromek-Illg, autorka książki "Szymborska. Znaki szczególne. Biografia wewnętrzna".
rozwiń zwiń