X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kroków siedem do końca". Rozbicie Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość przez UB

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 09:55
- Moja książka opowiada o tym, jak UB doprowadziło do ostatecznego rozbicia pierwszego powojennego podziemia antykomunistycznego - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Lipiński, autor książki "Kroków siedem do końca". 
Audio
  • Piotr Lipiński o książce "Kroków siedem do końca" (Poczytnik)
Okładka książki Kroków siedem do końca
Okładka książki "Kroków siedem do końca"Foto: Wydawnictwo Czarne

Tytuł "Kroków siedem do końca" jest cytatem z wiersza jednego z żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. - Osadzony w więzieniu zaczął układać wiersze. Bez papieru i ołówka powtarzał je w pamięci - tłumaczył Piotr Lipiński.

Pierwsze cztery Zarządy Główne Zrzeszenia WiN, zwane komendami, zostały rozpracowane i błyskawicznie zlikwidowane. Ich członków stalinowskie sądy skazywały na kary śmierci i dożywocia. W 1948 roku powstała V Komenda, której udało się przetrwać do roku 1952. Skonsolidowała podziemie, wydelegowała na Zachód kurierów, którzy mieli zostać przeszkoleni przez CIA, a następnie wrócić do Polski, by przygotowywać kolejnych żołnierzy na wypadek wybuchu III wojny światowej. Ale V Komenda okazała się prowokacją UB. Jej dowództwo stanowili pracownicy służb bezpieczeństwa i tajni współpracownicy. Udało się im wyprowadzić w pole zachodnie wywiady i doprowadzić do aresztowań ostatnich członków podziemia.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 niesamowite jest to, jak UB wciągnął w operację zachodnie wywiady. - Do końca nie wiemy, co wiedzieli Amerykanie. Być może wynikało to z tego, że niezbyt poważnie traktowali Polskę. Dodatkowo wywiad USA w tym czasie budował się na nowo. Niewykluczone, że bardzo chciano uwierzyć w to, że w Polsce wciąż działa podziemie. Nie rozumiem jednak, jak można wierzyć, że po czterech wpadkach rozwija się kolejna komenda WiN - powiedział Piotr Lipiński.

Posłuchaj
23:17 PR24_MPLS 2020_10_18-22-06-13.mp3 Piotr Lipiński o książce "Kroków siedem do końca" (Poczytnik)

 

Historia V Komendy to szpiegowska opowieść szkatułkowa i każdy nowy bohater, każdy wątek prowadzi do kolejnego. Rozwiązanie zagadki ubeckiej prowokacji zajęło długie lata. Piotr Lipiński zainteresował się tym tematem już na początku lat dziewięćdziesiątych.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: Piotr Lipiński (autor książki "Kroków siedem do końca")

Data emisji: 18.10.2020

Godzina: 22.06 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Edward Taraszkiewicz ps. Żelazny. Likwidator komunistycznych funkcjonariuszy i konfidentów

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 08:07
- Nie ustają działania mające na celu odnalezienie szczątków "Żelaznego". Od 2017 roku podejmowaliśmy poszukiwania pod Włodawą w oparciu o jedną z relacji, niestety wynik naszych starań był negatywny - powiedział Marcin Krzysztofik, prezes IPN Lublin.
rozwiń zwiń