X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Mówiono, że kobietom Nobel się nie należy". Wanda Michalak o Szwedzkiej Akademii

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 11:00
- Początkowo kobiety były dyskryminowane przez Szwedzką Akademię, która przyznaje nagrodę Nobla - mówiła w Polskim Radiu 24 Wanda Michalak, autorka książki "Literackie noblistki".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Markus Gann/Shutterstock.com

Tomasz Zapert przypomniał, że książka "Literackie noblistki" to opis życia i dzieła 15 pisarek, które w latach 1909–2018 otrzymały za swoją twórczość najbardziej prestiżową nagrodę świata. Współautora audycji zainteresowało, dlaczego jest ich tak mało, skoro aż 101 literackich Nagród Nobla trafiło w ręce mężczyzn.

"Nobel dla mężczyzn"

- Był taki sekretarz Akademii Szwedzkiej, który zmarł w 1912 r., a który mówił wprost, iż Nagroda Nobla nie należy się kobietom. Uważał, że jest to nagroda dla mężczyzn - powiedziała Wanda Michalak.

New Project.jpg
"Dzieje literatury pozbawionej sankcji" Kijowskiego. Zapert: to krwista publicystyka

Uhonorowane pisarki reprezentują trzynaście państw: Austrię, Białoruś, Chile, Kanadę, Niemcy, Norwegię, Polskę, RPA, Szwecję, USA, Wielką Brytanię i Włochy, a jednak mają ze sobą wiele wspólnego. Niemal wszystkie laureatki pochodzą z rodzin osadzonych w wielu narodach, tradycjach i miejscach. Każda noblistka podejmowała zmagania z przeciwnościami losu, utrwalając świat i przemyślenia w oryginalnych, niekiedy kontrowersyjnych dziełach. Wszystkie pisarki walczyły o różnie rozumianą wolność.

Eksperci

W audycji jest też próba odpowiedzi na pytanie, czy prawdą są opinie, że Akademia Szwedzka przyznająca literackie Nagrody Nobla, nie zawsze dokonuje słusznych wyborów. Takiego zdania był przede wszystkim profesor Knut Ahnlund z Akademii.

- Przez ponad 200 lat w Akademii Szwedzkiej znajdowali się ludzie, którzy powoływali do niej sami siebie. Od jakiegoś czasu dopiero powoływani są eksperci, choć już część odeszła, prawdopodobnie niezadowolona z tzw. reguł gry - mówiła pisarka.


Posłuchaj
22:26 PR24_MPLS 2020_10_04-22-05-54.mp3

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: Wanda Michalak (pisarka) 

Data emisji: 04.10.2020

Godzina: 22.06 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nagroda Literacka im. Herberta dla Dursa Grünbeina. Znamy datę uroczystości

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 09:50
- Durs Grünbein to poeta najmłodszy ze wszystkich dotychczasowych laureatów, bo urodził się w 1962 roku w Dreźnie, czyli we Wschodnich Niemczech. Jest uważany za niewątpliwie najwybitniejszego poetę swojego pokolenia - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta o laureacie Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta przyznawanej przez fundację.
rozwiń zwiń