X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wojsko Polskie miało plan, jak zatrzymać niemiecką nawałę". Tymoteusz Pawłowski o początkach wojny

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 09:00
- Gdybyśmy skapitulowali przed 17 września 1939 r., w żaden sposób nie zapobiegłoby to agresji sowieckiej - mówił w Polskim Radiu 24 Tymoteusz Pawłowski, historyk, autor książki "Sowieci nie wchodzą, Polacy mogli wygrać w 1939 roku". 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: ITAR-TASS/PAP/ARCH

Gość PR24 dowodzi w swojej publikacji, że we wrześniu 1939 r. Wojsko Polskie było siłą stosunkowo dobrze wyekwipowaną, zorganizowaną oraz dowodzoną. Miało realny plan na zatrzymanie niemieckiej nawały.


NAC Ribbentrop Mołotow 1200.jpg
Agresja sowiecka na Polskę: alianci myśleli, że to tylko gra

Jak zauważa, polscy dowódcy nie mieli złudzeń, że uda się zatrzymać Wehrmacht u granic kraju. Mieliśmy przyjąć pierwsze uderzenie, próbując powstrzymać przeciwnika jak najdłużej, a następnie, prowadząc działania opóźniające, wycofywać się w kierunku Małopolski Wschodniej (jak w II RP nazywano tereny trzech południowo-wschodnich województw: lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego). Tam, na obszarze przylegającym do granic z Węgrami i Rumunią, korzystając ze sprzyjających defensywie warunków terenowych, zamierzano utworzyć górzysty front obronny, na którym skoncentrowane zostaną wszystkie dostępne siły.


Posłuchaj
23:53 PR24_MPLS 2020_09_20-22-05-51.mp3 T. Pawłowski o scenariuszach i strategiach II wojny światowej ("Poczytnik")

 

- W kolejnym tygodniu, zdolności marszowe Wehrmachtu zmalałyby do zera. Wyliczenie wykazuje, że Niemcom nie wystarczyłoby furmanek do przerzucania paliwa dla całej armii - powiedział Tymoteusz Pawłowski.

Odnosząc się do roli Francji w ówczesnym czasie, powiedział, że była lojalnym sojusznikiem. - To nie Francuzi nie chcieli umierać za Gdańsk, a francuscy komuniści - podkreślił historyk.


Audycja: "Poczytnik"

Autorzy: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: Tymoteusz Pawłowski (historyk)

Data emisji: 20.09.2020

Godzina: 22.06


Czytaj także

"Okupacja sowiecka była równie okrutna jak niemiecka". Prof. Wojciech Polak o II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 16:15
- Ludobójstwo na Polakach było prowadzone z taką samą żelazną konsekwencją jak u Niemców. Mówiąc krótko, padliśmy ofiarą dwojga bandytów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badacz strat wojennych: zatrudnić naukowców i stworzyć repozytorium danych

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 09:00
- Dane dotyczące naszych strat w dziedzinie dzieł sztuki po II wojnie światowej zostały zaniżone - mówił w Polskim Radiu 24 dr Robert Kudelski z Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
rozwiń zwiń