X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Lato 1920". Portret Warszawy tamtych czasów

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 10:49
- Opowieść zaczyna się w drugiej połowie czerwca, kiedy w Polsce panuje bezkrólewie. Rząd Leopolda Skulskiego podał się do dymisji. W całej Warszawie trwają strajki robotnicze. To tak naprawdę opowieść o Warszawie. Chciałam, żeby to był portret stolicy z tamtego okresu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Rolińska, autorka książki "Lato 1920". 
Okładka książki Lato 1920
Okładka książki "Lato 1920"Foto: Wydawnictwo Bellona

Książka "Lato 1920" Joanny Rolińskiej pokazuje stolicę roku 1920 jako miasto wewnętrznie skłócone, szarpane sprzecznymi emocjami, a jednocześnie potrafiące w obliczu niebezpieczeństwa zmobilizować się i zjednoczyć. 

- Ta książka tak naprawdę jest opowieścią o Warszawie. Chciałam, żeby to był portret Warszawy z tamtego okresu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Rolińska. 

Żołnierze 1920 NAC.jpg
Ich głosy. Wojna 1920 roku w opowieściach świadków

Jak zaznaczyła, w ówczesnej Polsce było nie tylko bezkrólewie, ale także ogromne rozczarowanie społeczne. - Bo jeszcze miesiąc temu - w maju - wszyscy byli w euforii po zdobyciu Kijowa przez Józefa Piłsudskiego. Teraz nastąpiło jakieś zdezorientowanie społeczne. Mnożyły się samobójstwa. Byłam zdumiona, przeglądając gazety z tamtych czasów. Dziennie było kilka samobójstw - podkreśliła autorka. 

- W każdym razie mamy do czynienia ze stanem napięcia, pewnej dezorientacji społecznej. Trwał on do pierwszych dni lipca, kiedy sytuacja na froncie zaczynała się robić bardzo napięta. W tym czasie powstał rząd Grabskiego. A Piłsudski wydał na łamach prasy odezwę do społeczeństwa. Apelował o wstępowanie do armii Hallera, który był wtedy bożyszczem dla mieszkańców stolicy. W ludzi wstąpiła nadzieja, był powiew energii - dodała Joanna Rolińska. 

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
22:46 _PR24_AAC 2020_08_09-22-05-53.mp3 Joanna Rolińska o książce "Lato 1920" (Poczytnik)

 

***

Audycja: Poczytnik

Prowadzący: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert

Gość: Joanna Rolińska 

Data emisji: 09.08.2020

Godzina emisji: 22.06

Polskie Radio 24/bartos

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawa przed wielką bitwą. "Lato 1920"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 08:53
Książka Joanny Rolińskiej to opowieść o warszawskiej ulicy roku 1920: od 20 czerwca do 20 sierpnia. Fragmenty "Lata 1920" czytał w Dwójce Marcin Przybylski.
rozwiń zwiń