X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Twórczość literacka Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 10:32
W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Papież Polak nie tylko zapadł w naszej pamięci jako następca św. Piotra, ale również jako poeta oraz miłośnik teatru. Przy tej okazji w audycji "Poczytnik" rozmowa o twórczości pisarskiej Karola Wojtyły i jego obrazie w polskiej literaturze.
Audio
  • Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert o ujęciu osoby Jana Pawła II w literaturze
Zdjęcie plakatu z Janem Pawłem II, który wywieszono w Rzymie podczas beatyfikacji papieża
Zdjęcie plakatu z Janem Pawłem II, który wywieszono w Rzymie podczas beatyfikacji papieżaFoto: shutterstock

Związki Karola Wojtyły ze słowem pisanym były żywe od jego dzieciństwa aż po ostatnie chwile życia, gdy umierając słuchał dziewięciu rozdziałów Ewangelii według św. Jana. Napisał sześć dramatów, z których jeden zaginął w czasie II wojny światowej, 13 poematów i kilka cykli poetyckich oraz wierszy.

663x364-JP2.jpg
Jan Paweł II. Polak papieżem. Zobacz serwis specjalny

- Gdy wczytamy się w zasadniczą twórczość Jana Pawła II, czyli m.in. w jego homilie, to można powiedzieć, że mamy do czynienia z wielką literaturą - ocenił Krzysztof Masłoń.  

W duchu romantyzmu

Tomasz Zapert przypomniał, że Jan Paweł II wspominał, iż jego mentorem w okresie przedwojennym i w trakcie trwania II wojny światowej był Mieczysław Kotlarczyk, twórca Teatru Rapsodycznego w Krakowie, który wielką wagę przywiązywał do operowania słowem ojczystym. Cenił zwłaszcza romantyków.

- Jan Paweł II był wychowany na poezji romantycznej, na Mickiewiczu czy Norwidzie. Podobno jego ulubionym dramatem był "Król-Duch" Juliusza Słowackiego - zaznaczył prowadzący audycję.

Patriotyzm w utworach Karola Wojtyły

pap_19870614_00R JP II 1200x660.jpg
Jan Paweł II. 100. rocznica urodzin Papieża Polska

Wskazując na twórczość poetycką, Krzysztof Masłoń stwierdził, że najbardziej znane są "Pieśń o Bogu ukrytym" oraz "Stanisław". - W przypadku tego drugiego tytułu trudno o bardziej wymowny przykład literatury patriotycznej. Karol Wojtyła był szczególnie wyczulony na dramat swojego poprzednika sprzed stuleci - męczennika św. Stanisława, którego nazwał patronem chrześcijańskiego ładu moralnego - podkreślił.

W opinii Tomasza Zaperta, literatura nauczyła Karola Wojtyłę więzi duchowej z historią narodu, która miała dla niego głęboki wymiar teologiczny i patriotyczny.

O innych dziełach literackich Karola Wojtyły, jego czytelniczych zainteresowaniach oraz sposobie przedstawienia osoby papieża Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert mówili w całej audycji. Zapraszamy do jej wysłuchania.

***

Audycja: "Poczytnik"
Prowadzący: Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert
Data emisji: 17.05.2020
Godzina emisji: 22.06

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Paweł II: "Wołam ja, syn polskiej ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 05:55
2 czerwca 1979 roku w Warszawie na powitanie Ojca Świętego i mszę świętą na ówczesnym placu Zwycięstwa zgromadziły się tłumy. Padły ważne słowa: "Nie lękajcie się!"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Łęcicki: biografia Jana Pawła II błogosławieństwem jego papieskiej posługi

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 16:12
- Nie byłoby kroku w dialogu międzyreligijnym i ekumenicznym, gdyby nie pontyfikat Jana Pawła II. Jego otwartość była wskazówką dla kolejnych papieży, a także biskupów - powiedział prof. Grzegorz Łęcicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń