X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Jan Sehn - tropiciel nazistów

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 09:09
- Jan Sehn to postać wciąż mało znana. Od momentu jego przedwczesnej śmierci w grudniu 1965 r minęło już ponad pół wieku. Mało osób wie, że był to człowiek zaangażowany w ściganie po II Wojnie Światowej zbrodniarzy niemieckich - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Gańczak, autor książki.
Audio
Okładka książki Jan Zen.Tropiciel nazistów
Okładka książki “Jan Zen.Tropiciel nazistów”Foto: czarne.com.pl / mat.promocyjne

Nie był więźniem obozów koncentracyjnych, nie doświadczył osobiście niemieckich represji. W czasie wojny zajmował skromną posadę w stowarzyszeniu restauratorów. A jednak to właśnie on, potomek niemieckich kolonistów osiadłych w Galicji, po roku 1945 stał się wybitnym ekspertem od Auschwitz i motorem polskich rozliczeń z brunatną okupacją.

Filip Gańczak przywołał historię rodziny Jana Sehna, która przybyła na tereny ówczesnego zaboru jako koloniści niemieccy. - Stopniowo polonizowali się. Jan Sehn wchodził w dorosłość już w II RP, uczęszczał do polskiej szkoły, studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim – mówił gość audycji.

Jako przewodniczący Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Krakowie przesłuchiwał czołowych zbrodniarzy nazistowskich wydanych Polsce: Amona Götha, Rudolfa Hössa, Marię Mandl. I choć później deklarował się jako przeciwnik kary śmierci, wielu katów spod znaku swastyki pomógł posłać na szubienicę.

Ściganie sprawców zbrodni w miarę upływu czasu było coraz trudniejsze. - O ile jeszcze w 1946 i przez większość 1947 r Amerykanie i Brytyjczycy bardzo chętnie wydawali Polsce niemieckich zbrodniarzy, to później czynili to tylko wyjątkowych wypadkach - przypominał gość audycji.

Materiały dowodowe odnajdował nawet w ruinach i śmietnikach. W niekonwencjonalny sposób docierał do świadków, którzy przetrwali piekło obozów. - Jan Sehn miał duży udział w przygotowaniu frankfurckich procesów oświęcimskich, które toczyły się od 1963 r, zmarł w przededniu drugiego z nich. O ile prasa głównego nurtu w RFN chwaliła jego działalność, to tytuły bliskie środowiskom, które nie pogodziły się z upadkiem Rzeszy, dość mocno atakowały go z powodu roli jaką odegrał – mówił autor książki.

Umiał rozmawiać ze wszystkimi: z komunistycznymi władzami PRL, wojskowymi z USA i prokuratorami z RFN. Tropieniu nazistów poświęcił dwadzieścia lat przedwcześnie przerwanego życia.

Zapraszamy do wysłuchania całości audycji.

***

Audycja: Poczytnik

Prowadzący: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert

Gość: Filip Gańczak

Data emisji: 08.03.2020

Godzina emisji: 22.06

PR24/mat.prom/ka


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak Warszawa zapisała się w biografii Herlinga-Grudzińskiego?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 15:32
- Jego ścisły związek z Warszawą trwał dwa lata. I to jest absolutny fenomen. On w tym czasie zaistniał jako krytyk, opublikował teksty o bardzo ważnych pisarzach, uczestniczył w bardzo poważnych seminariach prowadzonych przez jego późniejszego mistrza - prof. Ludwika Frydego, nawiązał znajomości z ludźmi, którzy jeśli nie zginęli w czasie wojny, odgrywali później często bardzo ważną rolę w jego życiu - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Chociłowski o Bronisławie Piłsudskim i Józefie Becku

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 22:30
Pierwsza książka przybliża zawiłe koleje losu brata Józefa Piłsudskiego, druga to pierwsza pełna biografia Józefa Becka. Monografie Jerzego Chociłowskiego były tematem kolejnego odcinka audycji "Poczytnik".
rozwiń zwiń