X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Poczytnik". Obraz Żołnierzy Wyklętych w polskiej literaturze

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 22:29
- Jest kilka bardzo wartościowych pozycji, ale nie są one znane w takim stopniu jak być powinny. Jest na przykład książka Janusza Krasińskiego "Na stracenie". Myślę też o "Urodzonym z wiatru" Marka Harnego - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Masłoń, odnosząc się do pytania o obecność Żołnierzy Wyklętych w polskiej literaturze.
Audio
  • Obraz Żołnierzy Niezłomnych w polskiej literaturze (Poczytnik/PR24)
Żołnierze Wyklęci
Żołnierze Wyklęci Foto: IPN
Premier 1200 pap.jpg
Premier: niech pamięć o Żołnierzach Wyklętych wyznacza drogę naszej wolności

69 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Od 2011 r. rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli polskiego podziemia niepodległościowego, które po II wojnie światowej zbrojnie wystąpiło przeciwko sowietyzacji Polski.

Portal PolskieRadio24.pl przygotował specjalny serwis tematyczny poświęcony polskiemu antykomunistycznemu podziemiu niepodległościowemu:

src="http://static.prsa.pl/ef77c352-0fba-471b-807a-cba8cffb3334.file"

Żołnierze Wyklęci w literaturze

Jaki był obraz Żołnierzy Wyklętych w polskiej literaturze? Jak na przestrzeni lat zmieniały się ich nazewnictwo i sposoby ukazywania? Odpowiedzi na te pytania próbowali znaleźć Krzysztof Masłoń oraz Tomasz Zapert w audycji "Poczytnik".

- Moim zdaniem Żołnierze Wyklęci nie stali się składnikiem dyskursu literaturoznawczego. A bardzo by go wzbogacili. Mam wrażenie, że niestety cały czas pokutuje ich negatywny wizerunek w naszej literaturze - mówił Tomasz Zapert.

"Reakcja na to była stosunkowo słaba"

Żołnierze wyklęci 1200.jpg
Prof. Krzysztof Szwagrzyk: chodziło o fizyczną likwidację przeciwników politycznych

Krzysztof Masłoń stwierdził, iż "żywi nadzieję, że młodzi ludzie patrzą na to inaczej". - Te najgorsze książki, które my znamy, ale które były czytane na zasadzie pewnej ciekawostki. Ta narracja trwała przez cały PRL, do samego końca - czyli, że to byli "bandyci, bandy leśne" - wspominał.

- Reakcja na to była stosunkowo słaba. Pokusiłbym się o stwierdzenie, że książki, które byłyby odpowiedzią celowo nie były nagłaśniane - i to w wolnej Polsce - dodał.

- Co mamy teraz? Jest kilka bardzo wartościowych pozycji, ale nie są one znane w takim stopniu jak być powinny. Jest na przykład książka Janusza Krasińskiego "Na stracenie". Myślę też o "Urodzonym z wiatru" Marka Harnego. Są książki Wacława Holewińskiego... Z tego dalej nic nie wynika w gruncie rzeczy - zauważył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Poczytnik"
Prowadzący: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert
Data emisji: 01.03.2020
Godzina emisji: 22.06

PR24/pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Katownia w podziemiach MBP. "Tu działo się piekło"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 10:00
Podziemia budynku obecnego Ministerstwa Sprawiedliwości kryją mroczną tajemnicę. Na przełomie lat 40. i 50. były świadkami okrutnego losu, jaki został zgotowany żołnierzom podziemia antykomunistycznego przez stalinowskich oprawców. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: "aż do upadku komunizmu władze dbały o to, żeby nie było informacji o tym miejscu"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 11:00
"Naród, który traci pamięć, traci sumienie" – pisał Zbigniew Herbert. W ostatnich latach przywracana jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Niezłomni doczekali się swego święta: 1 marca, w rocznicę wykonania wyroku śmierci na ostatnich dowódcach Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Propaganda miała uczynić z nich bandytów". Prezes IPN o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 09:44
- Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych - tak o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Święto to obchodzone jest dziś w całej Polsce.
rozwiń zwiń