X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Poczytnik". Prof. Jacek Kowalski obala średniowieczne mity

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 12:41
- Styl autora można określić mianem eseistyki bardzo mocno opartej na źródłach historycznych. Sięga on do ballad rycerskich, kronik pisanych przez mnichów, a także do przeróżnego rodzaju dokumentów - powiedział o książce "Średniowiecze. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy" Tomasz Zapert, prowadzący audycję "Poczytnik".
Audio
  • Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń o książce "Średniowiecze obalanie mitów. Podręcznik bojowy"
Okładka książki Średniowiecze obalanie mitów. Podręcznik bojowy
Okładka książki "Średniowiecze obalanie mitów. Podręcznik bojowy" Foto: mat. pras.

"Średniowiecze obalanie mitów. Podręcznik bojowy" to drugi tytuł z cyklu po książce "Sarmacja. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy". Tomasz Zapert wskazał, że w najnowszej publikacji autor obala stereotypy, które narosły wokół średniowiecza.

Błędne wyobrażenie o średniowieczu?

Jacek Kowalski to profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest nie tylko pisarzem, ale również pieśniarzem. Z tego względu dużą część omawianej książki poświęca średniowiecznym wykonawcom muzyki, w tym trubadurom we Francji i skaldom w Skandynawii. Przy okazji dowodzi, że okres następujący po starożytności nie był wcale epoką smutną, ponurą i mroczną, jak często się uważa.

okładka 1200.jpg
Przybysz z wielu miast. "Metropolie to pomyłka ludzkości"

- Można powiedzieć, że książka jest znakomita. Od samego początku budzi zaufanie. Czuć, że autor bierze odpowiedzialność za każde słowo, jakie napisał, często obrazoburcze. Poza muzyką opisuje również tematykę wypraw krzyżowych. Stwierdził m.in., że ich bohaterski mit trwał aż do II wojny światowej. Dopiero po jej zakończeniu, gdy nastąpiło wyklinanie czasów kolonialnych, przeważyła krytyka krucjat. Nagle okazały się owocem chciwości, żądzy władzy i rabunku  - wskazał Krzysztof Masłoń.

Jednym z zagadnień poruszonych w książce "Średniowiecze. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy" jest architektura. Prof. Kowalski zastanawia się, czy faktycznie dopiero wiek XIX przyniósł "emocjonalne odczuwanie architektury".

22 zabobony obalone

Tomasza Zaperta, w książce prof. Jacka Kowalskiego, zainteresował rozdział poświęcony rzekomej germańskiej wyższości kulturowej. Autor publikacji szczegółowo analizuje to zagadnienie i stwierdza, że jest to również mit. W sumie podejmuje dyskusję z aż 22 zabobonami dotyczącymi średniowiecza.

- Ten styl można określić mianem eseistyki bardzo mocno opartej na źródłach historycznych. Sięga do ballad rycerskich, kronik pisanych przez mnichów, a także do przeróżnego rodzaju dokumentów - ocenił.

***

Audycja: "Poczytnik"
Prowadzący: Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert  
Data emisji: 09.02.2020
Godzina emisji: 22.06

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

T. Zapert o książce "Dziadek Władek": obserwujemy renesans zainteresowania Broniewskim

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 22:45
- Obserwujemy ostatnimi czasy jakby renesans zainteresowania Władysławem Broniewskim, a teraz obcujemy z relacją wnuczki twórcy - mówił o dziele "Dziadek Władek. O Broniewskim, Ance i rodzinie" Tomasz Zapert. - Książka jest opasła, książka jest ciekawa - dodał Krzysztof Masłoń, zaznaczając, że warto zapoznać się z innymi lekturami o poecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100. rocznica urodzin Andrzeja Chciuka. Zapert: jeden z najwybitniejszych prozaików

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 23:15
- Rozmawiamy o postaci wyjątkowej w naszej literaturze - postaci zapomnianej - mianowicie o Andrzeju Chciuku. Moim zdaniem jeden z najwybitniejszych prozaików II połowy zeszłego stulecia - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert. - Pierwszorzędny pisarz drugoligowy - zacytował z kolei Krzysztof Masłoń. W przededniu 100. rocznicy urodzin autora o jego twórczości dyskutowano w "Poczytniku".
rozwiń zwiń