X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Przybysz z wielu miast. "Metropolie to pomyłka ludzkości"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 22:30
- Warszawa ciągle budzi moje zdziwienie i protest. Jest dla mnie sacrum - ciągle czuje warszawskie piwnice, groby, schrony, skrytki z bronią. To wszystko mamy pod stopami mieszkając w Warszawie - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Wojciechowski, poeta i autor tomu prozy "Przebierańcy i przechodnie. Opowiadania warszawskie".
Audio
  • Piotr Wojciechowski o swoim najnowszym tomiku wierszy (Poczytnik/Polskie Radio 24)
Okładka książki Piotra Wojciechowskiego Przebierańcy i przechodnie. Opowiadania warszawskie
Okładka książki Piotra Wojciechowskiego "Przebierańcy i przechodnie. Opowiadania warszawskie"Foto: ksiegarnia.pwn.pl

Piotr Wojciechowski to urodzony w Poznaniu w 1938 roku człowiek wielu talentów - prozaik, poeta, reżyser filmowy, scenarzysta, rysownik, krytyk filmowy i publicysta. Jego debiut "Kamienne pszczoły" (1967) i druga książka "Czaszka w czaszce" (1970) stały się powieściami kultowymi.

Mieszkał na Lubelszczyznie i Łodzi, studiował we Wrocławiu, a przeszło pół wieku temu osiadł w Warszawie. To właśnie ze stolicą związany jest najnowszy tom jego prozy "Przebierańcy i przechodnie. Opowiadania warszawskie".

Warszawa to sacrum

O stolicy mówi, że "przeżywa ją bardzo poważnie". - Metropolie i duże miasta są pomyłkami ludzkości. Mają charakter czegoś, co ma swoją wspaniałość i opresywność - ocenił autor.

Stwierdził, że jeśli ktoś się w takim miejscu rodzi i wzrasta, to jest mu to łatwiej zaakceptować. Jak sam o sobie mówi, jest "przybyszem z wielu miast".

- Warszawa ciągle budzi moje zdziwienie i protest. Jest przygodą, miejsce odkryć i wspomnień. Jest dla mnie sacrum - ciągle czuje warszawskie piwnice, groby, schrony, skrytki z bronią. To wszystko mamy pod stopami mieszkając w Warszawie - opowiadał Wojciechowski.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzą: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert

Data emisji: 02.02.2020

Godzina emisji: 22.06

PR24/st

Czytaj także

100. rocznica urodzin Andrzeja Chciuka. Zapert: jeden z najwybitniejszych prozaików

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 23:15
- Rozmawiamy o postaci wyjątkowej w naszej literaturze - postaci zapomnianej - mianowicie o Andrzeju Chciuku. Moim zdaniem jeden z najwybitniejszych prozaików II połowy zeszłego stulecia - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert. - Pierwszorzędny pisarz drugoligowy - zacytował z kolei Krzysztof Masłoń. W przededniu 100. rocznicy urodzin autora o jego twórczości dyskutowano w "Poczytniku".
rozwiń zwiń