X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Piśmiennictwo emigracyjne. Seria "Literatura i Pamięć"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 10:42
- Seria "Literatura i Pamięć" uzupełnia pewne braki, pozwala poznać nieznane do tej pory obszary literatury emigracyjnej. Celem jest też przybliżenie literatury najnowszej, powstałej po 1990 roku - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Dybciak, redaktor naukowy serii "Literatura i Pamięć".
Audio
  • Krzysztof Dybciak o serii wydawniczej "Literatura i Pamięć" (Poczytnik)
Prezentacja nowej serii wydawniczej Instytutu Pamięci Narodowej  Literatura i Pamięć
Prezentacja nowej serii wydawniczej Instytutu Pamięci Narodowej – "Literatura i Pamięć" Foto: Sławek Kasper (IPN)

Jej prezentacja miała miejsce 18 grudnia 2019 roku w rezydencji Prezydenta RP – Belwederze. Ambicją twórców serii jest ukazywanie najwybitniejszych autorów i dzieł, które w czasach komunistycznej cenzury nie miały szans na zaistnienie w świadomości społecznej lub które w ramach polityki kulturalnej PRL były przesłaniane stereotypowymi, tendencyjnymi interpretacjami. Wydawnictwo będzie obejmować swoim zakresem nie tylko literaturę XX w., ale również wybrane sylwetki pisarzy, utwory i zjawiska z wcześniejszych okresów.

W Belwederze przedstawiono trzy pierwsze tomy serii: Agnieszka Kowalczyk "Józef Piłsudski pisarz", Wojciech Kudyba "Pamięć i godność. O poezji Jana Polkowskiego" oraz "Dzieje najnowsze w literaturze polskiej. Szkice o współczesnej poezji i prozie" pod redakcją Antoniego Buchały. - Trzeci tom poświęcony jest też pisarzom debiutującym w III RP. Literatura rozwija się bowiem dwojako, pojawiają się nowe zjawiska i utwory, ale też odsłaniają się całe obszary przeszłości literackiej niedoceniane również z powodów zewnętrznych. Chodzi o literaturę emigracyjną, niepodległościową, antykomunistyczną, która nie mogła funkcjonować z powodów politycznych. Odrabiamy to w III RP po 30 latach – tłumaczył gość Polskiego Radia 24.     

Seria została wydana nakładem Instytutu Pamięci Narodowej z myślą o miłośnikach literatury, jak i pasjonatach historii. Jej adresatami są zwłaszcza nauczyciele języka polskiego i nauczyciele historii oraz studenci historii i polonistyki. Nauczycielom seria ma pomagać w realizacji nowej podstawy programowej w zakresie przedmiotów humanistycznych. Studentom dostarczać wiedzę poszerzającą horyzonty, a wszystkim czytelnikom – lekturę atrakcyjną i pogłębiającą podstawy duchowej więzi z Ojczyzną. – Chcieliśmy pokazać, że literatura ma związki z historią, z dziejami narodów. To nie było dostrzegane, uciekano od sytuowania dzieł literackich w procesie historycznym, co zubaża literaturę – dodał.    

Projekt został objęty patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Więcej w nagraniu. 

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzą: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert

Data emisji: 19.01.2020

Godzina emisji: 22.06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tadeusz Konwicki. Pięć lat bez czułego prześmiewcy

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 05:56
7 stycznia mija piąta rocznica śmierci znakomitego prozaika, scenarzysty i reżysera, autora m.in. książki "Mała Apokalipsa" i filmu "Ostatni dzień lata". Tadeusz Konwicki zmarł w 2015 roku w Warszawie, przeżywszy 88 lat.
rozwiń zwiń