X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

100. rocznica urodzin Andrzeja Chciuka. Zapert: jeden z najwybitniejszych prozaików

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 23:15
- Rozmawiamy o postaci wyjątkowej w naszej literaturze - postaci zapomnianej - mianowicie o Andrzeju Chciuku. Moim zdaniem jeden z najwybitniejszych prozaików II połowy zeszłego stulecia - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert. - Pierwszorzędny pisarz drugoligowy - zacytował z kolei Krzysztof Masłoń. W przededniu 100. rocznicy urodzin autora o jego twórczości dyskutowano w "Poczytniku".
Audio
  • Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert rozmawiają o Andrzeju Chciuku w przededniu setnej rocznicy jego urodzin ("Poczytnik" / PR24)
Okładka książki Atlantyda Andrzeja Chciuka
Okładka książki "Atlantyda" Andrzeja ChciukaFoto: znak.com.pl/mat. pras.

13 stycznia obchodzić będziemy 100. rocznicę urodzin Andrzeja Chciuka, pisarza, poety i dziennikarza emigracyjnego, który zmarł w w 1978 roku w Melbourne w Australii. W audycji "Poczytnik" w Polskim Radiu 24 rozmawiają o autorze Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.

Dziadek Władek okładka-1200.jpg
T. Zapert o książce "Dziadek Władek": obserwujemy renesans zainteresowania Broniewskim

100. rocznica urodzin autora

- Rozmawiamy dzisiaj o wyjątkowej postaci w naszej literaturze, postaci zapomnianej, w przededniu 100. rocznicy jego urodzin, mianowicie o Andrzeju Chciuku. Moim zdaniem to jeden z najwybitniejszych prozaików II połowy zeszłego stulecia. Jego książkę "Atlantyda" i ciąg dalszy "Ziemia księżycowa" lokuję na półce obok "Szkiców piórkiem" Andrzeja Bobkowskiego, "Innego świata" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Niewątpliwie jest to jedna z medalowych moim zdaniem pozycji polskiej literatury emigracyjnej - opowiadał Tomasz Zapert.

Podobne odczucia miał Krzysztof Masłoń, który jednak odwołał się do cytatu nieszczególnie pochlebnego wobec omawianego w audycji autora. - Cały czas z tyłu głowy mam to, co powiedział o Andrzeju Chciuku swego czasu Jerzy Giedroyć, że "jest to pierwszorzędny pisarz drugoligowy". Mniej więcej taki był tego sens, że trochę mu brakowało - stwierdził Krzysztof Masłoń.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Poczytnik"
Prowadzą: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert
Data emisji: 08.01.2020
Godzina emisji: 22.06

znak.com.pl/PR24/jmo

Czytaj także

K. Masłoń: Polacy znają książki Jaroslava Haška i Bohumila Hrabala

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 22:45
Gospodarze audycji "Poczytnik" Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert mówili w Polskim Radiu 24 m.in. o literaturze czeskiej. Opowiadali o swoich własnych fascynacjach twórczością najważniejszych czeskich pisarzy, ocenili także wydaną właśnie powieść Jozefa Furmanka "Mówić prawdę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poczytnik". Mela Muter, czyli gigant malarstwa i niezwykła kobieta

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 22:30
- Malarstwo istnieje w moim życiu od dawna. Spotkanie z Melą Muter nastąpiło przypadkowo. Moją uwagę przyciągnął maleńki obrazek przedstawiający kobietę o pięknym spojrzeniu. To spojrzenie było tak silne, że po przyjściu do domu otworzyłam dostępne źródła i okazało się, że autorka to istny gigant malarstwa - mówiła Karolina Prewęcka, autorka książki "Mela Muter. Gorączka życia" na antenie Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń