X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Opowieść o głosie sumienia niezłomnej emigracji, czyli rzecz o Zygmuncie Nowakowskim

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 22:30
- Mówiąc o powrocie Zygmunta Nowakowskiego mam na myśli szerszy proces powrotu całej formacji intelektualnej i moralnej - twórców, którzy byli ukształtowani przez Polskę niepodległą, ale odmawiając prawa bytu Polsce Ludowej wybrali emigrację - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Chojnacki, pisarz, autor książki "Kiedy Zygmunt Nowakowski wróci wreszcie do Krakowa?".
Audio
  • P. Chojnacki: Zygmunt Nowakowski z osoby najpopularniejszego krakowianina lat 30. został zupełnie wymazany z pamięci (Poczytnik/PR24)
Zygmunt Nowakowski w domu podczas pracy
Zygmunt Nowakowski w domu podczas pracyFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Kim był Zygmunt Nowakowski? Określenia "człowiek renesansu" czy "człowiek orkiestra" znajdują w jego przypadku najpełniejsze uzasadnienie. Nigdy dość wymieniania tej długiej listy: powieściopisarz, dramaturg, felietonista, aktor, reżyser, dyrektor teatru, radiowiec, doktor filozofii, legionista podporucznik, historyk i komentator literatury...

jan lechoń zdjęcie wiki 1200.jpg
Duch niepodległości w polskiej emigracji XX wieku

A w tragicznych czasach wojny i komunistycznego jarzma - oprócz powtarzania wielu przedwrześniowych wcieleń - głos sumienia niezłomnej emigracji. Oryginalny publicysta i tradycyjny inteligent - nie tylko miał wyraziste poglądy, ale i działał w kierunku ich urzeczywistnienia.

Powojenna, niezłomna emigracja

Paweł Chojnacki, pisarz, autor książki "Kiedy Zygmunt Nowakowski wróci wreszcie do Krakowa?" przybliżył na antenie Polskiego Radia 24 postać Emigrejtana. - Tytuł jest podwójny, celowo go tak skonstruowałem. To jest takie nawołanie do nas - czy jesteśmy go w stanie przyjąć. Drugim elementem tytułu jest Reemigrejtan. To, że on nie wrócił do Krakowa to efekt jego postawy powojennej, niezłomnej emigracji - mówił gość Polskiego Radia 24.

- Komuniści wystawili mu bardzo bolesny rachunek. Z osoby najpopularniejszego krakowianina lat 30. został zupełnie wymazany z pamięci. Stąd to pytanie o powrót Zygmunta Nowakowskiego do rodzinnego Krakowa, bo on szczególnie to miasto ukochał - podkreślił.

- Często wyobrażamy sobie powroty postaci historycznych w sferze symbolicznej - jak np. pamiątkowa tablica czy nadanie imienia instytucji. Mówiąc o powrocie Zygmunta Nowakowskiego mam na myśli szerszy proces powrotu całej formacji intelektualnej i moralnej - twórców, którzy byli ukształtowani przez Polskę niepodległą, ale odmawiając prawa bytu Polsce Ludowej wybrali emigrację, czyli ryzykowali nieobecność czytelniczą - zaznaczył Paweł Chojnacki.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Poczytnik"
Prowadzący: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert
Gość: Paweł Chojnacki (pisarz)
Data emisji: 05.01.2019
Godzina emisji: 22.06

PR24/ksiegarnia.pwn.pl/pb

Czytaj także

Historia "Emigrejtana" na wygnaniu

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 07:50
– Urodzony w 1891 roku Zygmunt Nowakowski przez trzy lata był dyrektorem Teatru im. Juliusza Słowackiego, następnie ciętym publicystą, pisarzem, a nawet wiceprezesem klubu Cracovia – opowiadał Mateusz Matyszkowicz o autorze jednej ze swoich ulubionych książek "Przylądek Dobrej Nadziei". Wszystkie wymienione epizody z jego życia opisał Paweł Chojnacki w biografii "Kiedy Zygmunt Nowakowski wróci wreszcie do Krakowa?!".
rozwiń zwiń