X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Poczytnik". Mela Muter, czyli gigant malarstwa i niezwykła kobieta

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 22:30
- Malarstwo istnieje w moim życiu od dawna. Spotkanie z Melą Muter nastąpiło przypadkowo. Moją uwagę przyciągnął maleńki obrazek przedstawiający kobietę o pięknym spojrzeniu. To spojrzenie było tak silne, że po przyjściu do domu otworzyłam dostępne źródła i okazało się, że autorka to istny gigant malarstwa - mówiła Karolina Prewęcka, autorka książki "Mela Muter. Gorączka życia" na antenie Polskiego Radia 24.
Audio
Okładka książki Mela Muter. Gorączka życia
Okładka książki "Mela Muter. Gorączka życia"Foto: mat. prasowe

"Mela Muter. Gorączka życia" to biografia polskiej malarki żydowskiego pochodzenia, przedstawicielki modernizmu, portrecistki, członkini Société Nationale des Beaux-Arts. Urodziła się w 1876 roku w Warszawie, w rodzinie zamożnego żydowskiego kupca Fabiana Klingslanda. Zmarła w 1967 roku, w Paryżu.

Iwaszkiewicz1200.jpg
Jarosław Iwaszkiewicz i jego Warszawa

Do Paryża, razem z mężem i synkiem, wyjechała z Warszawy w 1901 roku. Była wielką miłością Leopolda Staffa. Została kochanką słynnego francuskiego działacza socjalistycznego Raymonda Lefebvre'a. Przyjaźniła się i korespondowała z Rainerem Maria Rilke. Malowała portrety, pejzaże, martwe natury. Była już znana w Europie przed II wojną światową. Po wojnie, w biedzie i samotności, została niemal zapomniana.

"Podłoże było domowe"

Karolina Prewęcka opowiedziała m.in. o przełomowym momencie, w którym odkryła Melę Muter. - Malarstwo istnieje w moim życiu od dawna, dzięki mężowi, który jest artystą-malarzem i pracuje na Akademii Sztuk Pięknych. Rozmawiamy o malarstwie bardzo często, obserwuję jego pracę. Podłoże było domowe. Spotkanie z Melą Muter nastąpiło przypadkowo. Zdarzyło się to w Muzeum Narodowym w styczniu 2017 r. przy okazji wystawy "Bezcenne", która prezentowała odnalezione i odzyskane dzieła sztuki po wojnie - opowiadała pisarka.

- Moją uwagę przyciągnął maleńki obrazek przedstawiający kobietę o pięknym spojrzeniu. Powędrowałam za tym spojrzeniem, przeczytałam kogo przedstawia obraz... Pomimo tego "domowego podłoża" nie wiedziałam kim była autorka, czyli Mela Muter. (...) To spojrzenie było tak silne, że po przyjściu do domu otworzyłam dostępne źródła i okazało się, że to był gigant malarstwa, wspaniała kobieta, otoczona niezwykłymi postaciami... Zapaliła się w mojej głowie myśl: "czemu nie ma jeszcze o niej książki?" - wspominała Karolina Prewęcka.

***

Więcej w nagraniu.

Audycję "Poczytnik" prowadzili Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.

Polskie Radio 24/mat. prasowe/pb

______________________

Data emisji: 08.12.2019

Godzina emisji: 22.06

Czytaj także

T. Zapert o książce "Dziadek Władek": obserwujemy renesans zainteresowania Broniewskim

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 22:45
- Obserwujemy ostatnimi czasy jakby renesans zainteresowania Władysławem Broniewskim, a teraz obcujemy z relacją wnuczki twórcy - mówił o dziele "Dziadek Władek. O Broniewskim, Ance i rodzinie" Tomasz Zapert. - Książka jest opasła, książka jest ciekawa - dodał Krzysztof Masłoń, zaznaczając, że warto zapoznać się z innymi lekturami o poecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

K. Masłoń: Polacy znają książki Jaroslava Haška i Bohumila Hrabala

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 22:45
Gospodarze audycji "Poczytnik" Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert mówili w Polskim Radiu 24 m.in. o literaturze czeskiej. Opowiadali o swoich własnych fascynacjach twórczością najważniejszych czeskich pisarzy, ocenili także wydaną właśnie powieść Jozefa Furmanka "Mówić prawdę".
rozwiń zwiń